Boyalı çıkan sıfır otomobille ilgili "emsal" karar

AA |  14 Ağustos 2019 Çarşamba - 12:23 | Son Güncelleme : 14 08 2019 - 12:23

Konya'da satın aldığı lüks otomobilinde 5 parça boya olduğu anlaşılan vatandaşın yaklaşık 5 yıllık hukuk mücadelesinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, aracın iadesi karşılığında, 171 bin liranın tüketiciye geri verilmesini karara bağladı.


 Konya'da yaşayan Ömer G, 2014'te bir bayiden 171 bin lira ödeyerek  sıfır kilometre lüks otomobil satın aldı. Aracını 11 ay kullandıktan sonra  arkadaşına satmaya karar veren Ömer G, oto ekspertizinde yaptırdığı incelemede,  otomobilin ön kaput, tavan, çamurluk ve kapılarında 5 parça boya olduğunu  öğrendi. Ömer G, yaşadığı şaşkınlığı atlatmasının ardından, aracı satın aldığı  bayideki yetkililerle görüşerek zararının giderilmesini talep etti. Bayiden olumsuz yanıt alan Ömer G, şikayetini avukatı aracılığıyla  Aralık 2014'te mahkemeye taşıdı. Konya 1. Tüketici Mahkemesi, otomobilin yaklaşık 1 yıl kullanıldığını  gerekçe göstererek, Ömer G'nin aracının bayiye iade edilmesi talebini reddetti.
 
Mağdur avukatı Önder Özer'in yerel mahkemenin kararını temyiz  etmesinin ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi dosyayı detaylı  inceledi. Yerel mahkemenin kararını bozan Daire, "Sıfır kilometre 'ayıplı' araç  satan bayinin bu sorumluluğu alması gerekir." gerekçesiyle, otomobilin 2014'teki  satış bedeli 171 bin liranın mağdura iade edilmesine karar verdi. Kararı AA muhabirine değerlendiren Özer, müvekkilinin kendisine  başvurmasıyla karışık bir davayla karşılaştığını, Konya'daki yargılama aşamasında  çok sayıdaki bilirkişi raporuyla tespit yaptırdıklarını dile getirdi.
 
Müvekkilinin mağduriyetinin benzerini birçok insanın farkında olmadan  yaşadığını savunan Özer, şu ifadeleri kullandı: "Uzun bir yargılama süreci oldu ve 4-5 defa bilirkişi incelemesi  yapıldı. Bütün raporlarda ortak sonuç, 'otomobilin 5 parçasının boyalı olduğu'  yönündeydi. Bu durum, aracın satış bedelini ciddi oranda düşürüyor, satışını da  zorlaştırıyordu. Yerel mahkeme, aracın 12 ay kullanılmış olmasından otomobilin  iadesini kabul etmedi. Belirli miktar 'ayıp bedeli'nde indirimin müvekkilime  verilmesini hükmetti. Bunu kabul etmedik."
 
"Bu karar, emsal nitelik taşıyor"
 
Özer, yerel mahkemenin bu kararına rağmen müvekkilinin mağduriyetinin  çözülmemesi nedeniyle dosyayı istinafa taşıdıklarını anlatarak, şunları söyledi:  "İstinaf mahkemesi 5 yıl sonra çok güzel bir karar verdi. Şimdi  arabayı vereceğiz ve ödenen parayı iade alıyoruz. Bu karar, emsal nitelik  taşıyor. Burada bir karmaşa vardı, bedel indirimi mi yoksa aracın tümüyle iadesi  mi gerekiyor, bu çözülmüş oldu. Tüketicinin seçimlik hakları var, müvekkilim  iadesini istedi, bu da gerçekleşmiş oldu." Dava sürecinde, aracın boyalı olması durumuyla alakalı müvekkilinden  şüphe duyulduğunu belirten Özer, "Otomobilin boyaya sebep olacak bir kazaya  karışmadığı emniyetten de tescil edildi. Sıfır araç alırken mutlaka boya analizi  yapılması gerekiyor. Buna benzer birkaç olay daha gördüm." değerlendirmesinde  bulundu.
 

ETİKETLER