Bosna Hersek'te "15 Temmuz" fotoğraf sergisi

AA |  13 Temmuz 2018 Cuma - 0:06 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 0:06

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü kapsamında Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Kakanj şehrinde anma programı düzenledi


Kakanj Belediyesinin katkılarıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik  Günü vesilesiyle gerçekleşen anma programında, Anadolu Ajansının (AA)  fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi açıldı, FETÖ'nün hain darbe girişimini  anlatan video gösterimi yapıldı.
 
Kakanj Kültür Evi'ndeki anma programında konuşan Türkiye'nin  Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, başarısız hain darbe girişiminin ikinci yıl  dönümünde Bosna Hersek'te çok sayıda etkinlik düzenleneceğini belirterek, "Bu  akşam bu hain darbe girişimini hatırlamak, unutmamak ve bunun izlerini hep  beraber silmek ve bir anlamda dayanışma göstermek adına Kakanj'da bir araya  geldik." dedi.
 
Bosna Herseklilerin iki yıl önce 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin yanında  olduğunu ve uyumadığını anımsatan Koç, "Bugün de gösterdi ki her zaman demokrasi  ve halkın iradesi kazanır. Bugün burada berabersek aslında o gece şehit ve gazi  olanların gösterdiği kahramanlıkla, demokrasimize sahip çıkmakla oldu." diye  konuştu.
 
 
TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı da hain darbe  girişimiyle Türkiye'nin özgürlük ve demokrasisine kastedildiğini vurgulayarak,  "FETÖ tarafından yapılan bu darbe girişimini cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa  dökülen halk başarısızlığa uğrattı." ifadelerini kullandı.
 
Hain darbe girişiminin bütün dünyaya duyurulması noktasında farklı  ülkelerde fotoğraf sergisi, video gösterimi, fidan dikimi ve panel gibi  etkinlikler düzenleyeceklerini söyleyen Alımcı, "Bugün burada Bosna Hersek'in  farklı şehirlerinden gelen vatandaşlara 15 Temmuz'u hem fotoğraf sergisi hem de  video gösterimiyle anlatmaya çalıştık." dedi.
 
Kakanj Belediye Başkanı Nermin Mandra ise Bosna Herseklilerin  hayatında dost ve dostluk kavramlarının önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek,  "Türkiye ve Türk halkı bizim dostumuzdur. Onlar bizim mutluluğumuza seviniyor,  zor zamanlarımızda yardımcı oluyor. Biz de onların başarılarına seviniyor ve iki  yıl önce yaşanan hain darbe girişiminde yaşadıkları acıyı paylaşıyoruz. 15 Temmuz  şehitlerini saygıyla anıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kakanj'daki fotoğraf sergisi, 19 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.
 

ETİKETLER