Borçlu esnafa 48 ay krediyle emeklilik

14 Şubat 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 02 2018 - 2:30

Prim borcu olduğu için emeklilik hakkı kazanamayan 100 bin esnafa müjde. SGK ve Ziraat Bankası, borcu olan Bağ-Kur’luların emekliliğine imkan sağlayacak kredi iş birliğine gitti. Yüzde 1.28 faizle 48 ay kredi imkanı sağlandı. Kredi tutarı emekli maaşından kesilecek


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur’lu esnafa yüzde 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanacak. Kullanılan kredi emekli aylıklarından kesilecek. Emekliliği gelmiş yaklaşık 100 bin prim borçlusu Bağ-Kur’lu bulunuyor.

‘Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü’ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı’nın katıldığı törenle imzalandı.

Komisyon alınmayacak

Törende konuşan Bakan Sarıeroğlu, emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur’lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolünün önemli olduğunu vurguladı. Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacak. Prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması.”

Bakan Jülide Sarıeroğlu, aktif Bağ-Kur’lu sayısının 2.9 milyon, Bağ-Kur emekli sayısının 2.6 milyon olduğunu belirterek, “Şartlarının iyileştirilmesiyle alakalı olarak güçlü düzenlemelerle prim oranlarını yüzde 40’tan yüzde 34.5’e düşürmüştük. İsteğe bağlı sigortalılık hariç, Bağ-Kur sigortalılarına 5 puanlık Hazine indirimi gerçekleştirmiştik. Yine Bağ-Kur sigortalılarımızı iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alarak geçici iş göremezlik ile sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkanı getirmiştik” diye konuştu.

3 ay süre tanındı

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, söz konusu imkandan yararlanan Bağ-Kur’luların emekli olacağını ve kullandıkları kredinin emekli aylıklarından kesileceğini belirtti. Bağlı, şöyle konuştu: “Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere 2 protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız 3’üncü protokol. Burada belirlenen yüzde 1.28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında. Bundan ötürü sigortalılarımız adına Ziraat Bankası yönetimine teşekkür ediyorum. Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli ama talep edildiği takdirde 2 defa uzatılma ihtimali var. Özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları  krediyle ödeyebilecek” diye konuştu.