Bomba iddia! ABD 'savaş' isteğinde bulundu

AA |  14 Ocak 2019 Pazartesi - 0:33 | Son Güncelleme : 14 01 2019 - 0:33

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinin geçen yıl İran'a yönelik bir saldırı için ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) savaş planı talebinde bulunduğu iddia edildi.


Amerikan Wall Street Journal gazetesinin eski ve görevdeki  yetkililerine dayandırdığı haberinde, eylül ayında ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine  yönelik saldırı sonrasında Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un idaresindeki  Ulusal Güvenlik Konseyi'nin İran'ı vurma konusunu masaya yatırdığı, Pentagon'dan  da bu konuda askeri seçenek talebinde bulunduğu öne sürüldü.
 
Konseyin talebinin, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığını  endişelendirdiği belirtilen haberde, eski Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman  Yardımcısı Mira Ricardel'in Amerikan elçiliğine yönelik saldırıyı "savaş ilanı"  olarak nitelendirdiğini, ABD'nin buna uygun adımlar atması gerektiğini ifade  etti.
 
Pentagon'un, Konseyin talebine yanıt verip İran'a yönelik saldırı  planlarını gönderdiğine dikkat çekilen haberde, Beyaz Saray'ın bu konuda atılacak  bir adımın üzerinde çalışıp çalışmadığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu konuda  bilgi sahibi olup olmadığının bilinmediği belirtildi.
 
Pentagon bu konuda açıklama yapmaktan kaçınırken Wall Street Journal  Gazetesi, Konseyin, Irak ve Suriye'de eş zamanlı saldırı düzenlemek için bazı  askeri planları istediğini iddia etti.

ETİKETLER