Bomba anket sonucu: Tarihin en yüksek seviyesinde

06 Şubat 2018 Salı - 11:20 | Son Güncelleme : 06 02 2018 - 11:20

Araştırma ve danışmanlık şirketlerinin Türkiye'nin ABD'ye bakış açısına dair yaptıkları anketlerin sonuçlarına göre, katılımcıların büyük bölümü kendisini "ABD karşıtı" olarak değerlendiriyor.


Optimar Danışmanlık, Tanıtım, Araştırma ve Organizasyon Şirketi  tarafından Türkiye'deki 26 ilde bin 508 kişinin katılımıyla bir anket çalışması  yapıldı.
 
"Kendinizi ABD karşıtı olarak tanımlar mısınız?" sorusuna ankete  katılanların yüzde 71,9'u "ABD karşıtıyım", yüzde 22,7'si "Kısmen ABD karşıtıyım"  yanıtını verirken, sadece yüzde 5,4'ü  "ABD karşıtı değilim" seçeneğini  işaretledi.
 
Ankete katılanların yüzde 58'i DEAŞ'ın Suriye ve Irak'ta kısa sürede  güçlenme nedeninin, "Uluslararası güç merkezlerince (ABD, İsrail, Avrupa  ülkeleri) desteklenmesi" olarak gördüğünü belirtti.
 
"Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz"  sorusuna ise katılımcıların yüzde 62,1'i "olumlu", yüzde 22,4'ü "olumsuz", yüzde  15,5'i ise "fikrim yok" yanıtını verdi.
 
 
"ABD karşıtlığı tarihinin en yüksek seviyesinde"
 
Optimar Araştırma Şirketi Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 2011'den beri "ODPAR Ortadoğu ve Dış Politika Araştırması"  yaptıklarını ve dış politikadaki kamuoyu algı ve farkındalığını ölçtüklerini  söyledi.
 
Yeni tamamlanan araştırmada ABD karşıtlığının had safhaya ulaştığının  görüldüğünü belirten Daşdemir, şöyle devam etti:
 
"Son dönemde Türkiye'de ABD karşıtlığı, tarihinin en yüksek seviyesine  ulaşmış durumda. Anket sonucu, ABD-Türkiye ilişkileri açısından oldukça endişe  verici. Tabi ki bunda, ABD'deki FETÖ/PDY'ye yönelik politikalar en belirleyici  etkendir. Nitekim, 2016'da 25 ilde bin 500 kişi ile yüz yüze yapmış olduğumuz  araştırmada '15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kim var?' diye sorduğumuzda da  yüzde 36,9 FETÖ, yüzde 25,2 ABD+FETÖ, yüzde 5,6 ABD, yüzde 2,3 diğer ve yüzde  29,2 'fikrim yok' cevabını vermişlerdi. ODPAR Araştırmasında sorduğumuz 'Türkiye  dış politika alanında hangi ülkeler ile hareket etmelidir?' sorusuna da ABD  2015'te yüzde 23,1 iken bugün bu oran yüzde 13,6 olarak gerçekleşmektedir. Buna  mukabil ABD ile işbirliği düşerken, Rusya ve Çin gibi ülkeler ile hareket etme  isteği artmaktadır."
 
AGS GLOBAL'in anketi
 
Araştırma ve danışmanlık şirketi AGS GLOBAL de farklı sektörlerde 393  iş insanının katılımıyla bir anket çalışması yaptı.
 
Araştırmaya katılanların yüzde 66'sı ABD'ye karşı "olumsuz" bakış  açısına sahip olurken, yüzde 13'ü "olumlu" bakış açısına sahip. "ABD'ye bakışım  ne olumlu ne olumsuz" değerlendirmesi yapanların oranı ise yüzde 21.
 
ABD'ye karşı olumsuz bakış açısına sahip (yüzde 66) iş insanları  olumsuz algıyı tetikleyen ve besleyen temel unsuru "güvensizlik" olarak  değerlendiriyor.
 
AGS Global Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güler, Türk iş  dünyasının tutumu doğrultusunda çıkan sonuçların üç sacayağı olduğunu söyledi.
 
Bunların ilkinin "Yeni Türkiye'nin Batı tarafından hala eski ezberler  üzerinden okunmaya çalışılması" olduğunu belirten Güler, şöyle devam etti:
 
"İkincisi, her kafadan ayrı ses çıkan, çelişkili açıklamalar yapan ve  uzunca bir süredir liderlik krizi yaşayan AB'nin aynı hastalığı ABD'ye  bulaştırması. Özellikle Trump sonrası yaşanan liderlik sorunu ve çelişkili  yönetim anlayışı olumsuz algının artışına sebep olmuştur. Batı'da yaşanan  liderlik sorununa mukabil Rusya'nın ise böyle bir probleminin olmaması algısal  olarak olumlu sonuçlar doğurmuştur. Üçüncüsü ise dünyanın siyasi ve ekonomik  ağırlık merkezinin Asya-Pasifik bölgesine kayması, dikkatleri bu bölgeye çekiyor.  Bu sebeple Batı'dan duygusal kopuşların daha kolay hale geldiği bir dönemdeyiz."
 
"Karşıtlık oranı yüzde 85-90'lara çıkmış durumda"
 
A&G Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gür ise son  yaptıkları araştırmaya göre Türkiye'de ABD karşıtlığının arttığını, Rusya  karşıtlığının azaldığını söyledi.
 
Yaklaşık 20 yıl önce Rusya karşıtı oran çok yüksek iken ABD karşıtı  oranının ise düşük olduğunu dile getiren Gür, "Fakat son yıllarda ABD'nin PKK'ya  destek vermesi ve FETÖ'ye sahip çıkması, ABD'ye olan karşıtlığı ciddi oranda  artırdı. ABD'nin en son Afrin'deki Zeytin Dalı Operasyonu'nda PKK'ya desteğiyle  karşıtlık oranı yüzde 85-90'lara çıkmış durumda. Türkiye'de yaşayan Kürtlerin  yüzde 82'si Amerika'nın Kürtlerin dostu ve müttefiki olmadığını düşünüyor.  'Amerika kendi çıkarları doğrultusunda PYD'yi destekliyor' diyorlar. Toplam  yetişkin nüfusun yüzde 87'si, PYD'nin PKK'nın uzantısı olduğunu düşünüyor."  ifadelerini kullandı.