Bolu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusu

18 Nisan 2019 Perşembe - 15:45 | Son Güncelleme : 18 04 2019 - 15:45

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın ''yabancı uyruklulara yardım yapılmaması'' talimatına ilişkin suç duyurusunda bulundu.


Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Bolu Belediye  Başkanı Tanju Özcan'ın ''yabancı uyruklulara yardım yapılmaması'' talimatına  ilişkin suç duyurusunda bulundu. 
 
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı,  Hukukçular Derneği, Özgür-Der, Sadakataşı Derneği, Yeryüzü Avukatlar Derneği,  Uluslararası Hukukçular Birliği, Uluslararası Suriyeli Hukukçular Derneği ve  Yeryüzü Çocukları Derneği temsilcileri, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na  gelerek, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın  ''yabancı uyruklulara yardım  yapılmaması'' talimatına ilişkin basın açıklaması yaptı.
 
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği adına açıklama yapan Avukat Uğur  Yıldırım, 31 Mart 2019 yerel seçimleri neticesinde mazbata alarak göreve başlayan  Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın seçim öncesinde sıkça dile getirdiği Suriyeli  mültecilere ayrımcılık uygulayacağına yönelik vaatlerini mazbata aldıktan sonra  uygulamaya koyduğunu belirtti.
 
Yıldırım, Özcan'ın Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne  kentteki yabancı uyruklu kişilere ayni ve nakdi yardım yapılmaması talimatını  verdiğini, aşevlerinin kapısının dahi ihtiyaç sahibi Suriyelilere kapanmasına  neden olduğunu söyledi.
 
Avukat Yıldırım, belediye başkanının bu tutumunun kamuoyunda infial  uyandırdığını, sivil toplum kuruşları ve baroların Özcan'a çağrılar yaptığını  ifade ederek, söz konusu çağrılara cevap verilmediğini, Suriyelilere yönelik  ayrımcı tutumun devam ettirildiğini ve kamuoyunu rahatlatıcı hiçbir girişimde  bulunulmadığını anlattı.
 
Belediye başkanının bu tutum ve söylemiyle İnsan Hakları  Beyannamesi'nde yer alan sığınma ve sığınma olanaklarından faydalanmaya ilişkin  14. maddeyi, Anayasa'nın eşitlik ilkesini ve belediye hizmetlerinden herkesin  eşit yararlanmasına dair kanunu ihlal ettiğini dile getiren Yıldırım, ''Özcan'ın  açıklamasında yer alan Suriyelilerin birden fazla kurumdan maaş aldıkları, Türk  halkından çok daha iyi yaşadıkları gibi söylemler, haksız, mesnetsiz ve en basit  haliyle genelleme yapılarak Suriyelilerle ilgili üretilmiş doğru bilinen  yanlışlardan ibarettir. Bu söylemlerin gerçekliğini araştırmadan, popülist ve  faşist bir yaklaşımla hakaret etmek, belediye başkanlığı makamında olan bir  kişiye yakışmadığı gibi aynı zamanda yapılan açıklamaların mahiyetine  bakıldığında suç teşkil etmektedir." diye konuştu.
 
Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya da "Bolu'da Bolulu garibanları,  Türkiyeli yoksul insanları Suriyeli muhacirlere karşı kışkırtmaya çalışmak, bir  belediye başkanının yapabileceği en kötü iştir. Belediye başkanları ya da diğer  siyasiler, kendi illerinde, kendi yetki alanlarında yaşayan insanların daha iyi  iş imkanlarına, daha iyi eğitim imkanlarına, daha iyi sağlık imkanlarına  kavuşmaları için uğraşmalıdırlar. Gariban insanları, yoksul insanları  birbirlerine karşı kışkırtmaya çalışmak, adaletsizliktir, insanlık suçudur.  Siyaset zemininde, medya zemininde ve her şeyden önce insanlık vicdanında Bolu  Beyliğine soyunan Tanju Özcan'ın davranışı mahkum edilmelidir. Kendi partisi  dahil olmak üzere, yabancı düşmanlığını kışkırtmanın insanlık suçu olduğunu  herkes açık bir şekilde vurgulamalıdır." ifadelerini kullandı.
 
Dilekçeden
 
Açıklamanın ardından Uluslararası Mülteci Hakları Derneği'nin  avukatının, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı'na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Bolu Belediye Başkanı Tanju  Özcan'ın Suriyeliler ve yabancı uyruklular hakkında basına verdiği röportajlar ve  sosyal medya hesabından yayınladığı reklam filmi delil olarak sunuldu.
 
Dilekçede, Özcan hakkında ''kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının  engellenmesi'', ''iş ve çalışma hürriyetinin ihlali'', ''halkı kin ve düşmanlığa  tahrik veya aşağılama'' ve ''nefret ve ayrımcılık'' suçlarından kamu davası  açılması ve Tanju Özcan'ın cezalandırılması talep edildi.