Bolton'un "5 bin asker Kolombiya'ya" notu tartışma konusu oldu

AA |  29 Ocak 2019 Salı - 7:09 | Son Güncelleme : 29 01 2019 - 7:14

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un basın toplantısı sırasında elinde tuttuğu defterdeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı notun gerekçesini bilmediklerini açıkladı.


 Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen  ve ülkedeki muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı"  olarak tanıyan ABD'nin, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya uyguladığı  yaptırımlar, dün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.
 
Yaptırım kararını açıklayan Bolton'un elinde tuttuğu sarı not  defterindeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı not hem sosyal medya hem de bölge  basınında en çok tartışılan konu haline geldi.
 
Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, tartışmalar üzerine başkent  Bogota'daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da kameralar karşısına  geçerek, John Bolton'un elinde tuttuğu ve Kolombiya'yı işaret eden notun  gerekçesi ve kapsamının bilinmediğini söyledi.
 
Ülkesinin Venezuela'daki durum karşısında "Lima Grubu" olarak bilinen  ve son kararlarına Meksika'nın katılmadığı 13 Amerika kıtası ülkesi ile ortak  hareket ettiğini belirten Trujillo, ülkesinin Venezuela'yı seçime götürecek ve  anayasal düzeni inşa edecek şartları oluşturmak için diplomatik ve politik  davranmaya devam edeceğini vurguladı.Trujillo, ülkesinin dost ABD ve halkı ile iş birliği içinde, daimi bir  diyalog içinde olmayı sürdüreceğini, iki taraflı ve küresel konularda çalışmaya  devam edeceğini sözlerine ekledi.
 
  
 

ETİKETLER