Boğaziçi Zirvesi için temaslar hızlandı

AA |  11 Mayıs 2019 Cumartesi - 17:14 | Son Güncelleme : 11 05 2019 - 17:14

UİP tarafından geçen yıl 9'uncusu düzenlenen ve 81 ülkeden katılımcıları İstanbul'da buluşturan Boğaziçi Zirvesi'nin 10'uncusu için hazırlıklar sürüyor


Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından  geçen yıl 9'uncusu düzenlenen ve 81 ülkeden katılımcıları İstanbul'da buluşturan Boğaziçi Zirvesi'nin 10'uncusu için hazırlıklar hızlandı. 
 
UİP'ten yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 9'uncusu düzenlenen ve  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan Boğaziçi Zirvesi'nin bu sene 10'uncu yılı  gerçekleştirilecek.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Uluslararası İşbirliği Platformu  (UİP) Kurucu Başkanı Cengiz Özgencil, 10'uncu yılın kendileri için çok özel bir  sene olduğunu belirterek, yurt dışında çok önemli temaslar gerçekleştirdiklerini  belirtti.
 
Yıl başından bu yana Katar, Ürdün, Londra, Fransa ve Belçika'da iş  dünyası, bürokratlar, politikacılar ve karar vericilerle çeşitli görüşmeler  gerçekleştirdiklerini aktaran Özgencil, eylül ayı sonuna kadar da Hindistan Malezya, İtalya, Kamboçya ve Azerbaycan’da temaslara devam edeceklerini ifade  etti.
 
Özgencil, temaslar kapsamında Katar’da Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali  bin Ahmed Al-Kuwari'nin yanında Ürdün’de Tag-Org Kurucusu ve UİP Onursal Başkanı  Talal Abu Ghazaleh ile de bir araya geldiklerini belirtti.
 
 "Türkiye'de yatırıma davet ediyoruz"
 
Özgencil, Katar'ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Abdullah Bin  Hamad Al-Attiyah Uluslararası Enerji Ödülleri programında onursal davetli olarak  yer aldıklarını ifade ederek, burada Umman Petrol ve Gaz Bakanı Dr. Mohammed  Hamad Al Rumhy, Sinopec Grup Eski CEO’su Fu Chengyu ve Suntech Power Kurucusu Dr.  Zhengrong Shi gibi önemli isimlerle birlikte olduklarını kaydetti. Özgencil, UİP  ve Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma  Vakfı arasında yapılmış olan anlaşma çerçevesinde bu sene de Boğaziçi Zirvesi’nde  üst düzey katılımlı bir Enerji Paneli düzenleneceğini bildirdi.
 
Yaptıkları temaslarda Boğaziçi Zirvesi ile ilgili faaliyetleri ve  zirvenin kapsamını anlattıklarını belirten Özgencil, yabancıların zirve ile çok  ilgilendiğini ve kendilerinin de gittikleri ülkelerde gayet iyi karşılandıklarını  kaydetti.
 
Özgencil, Türkiye ile ilgili olarak önemli mesajlar verdiklerini  aktararak, yabancıları hem zirveye hem de Türkiye'de yatırıma davet ettiklerini  ifade etti.
 
Boğaziçi Zirvesi'ni geçen yıl 81 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcı  ile tamamladıklarını ve ortaya çıkan beyin fırtınasının yanında 380 milyon  dolarlık da iş anlaşması yapıldığını tahmin ettiklerini kaydeden Özgencil,  10'uncu yıla özel olarak daha yoğun bir şekilde çalıştıklarını bildirdi.
 
 Özgencil, şunları kaydetti:
 
"Boğaziçi Zirvesi geçmiş 9 yıllık süreçte uluslararası arenada ciddi  bir ivme kazandı. Bu ivmeyi yurt dışındaki temaslarımızda da görebiliyoruz. Daha  önce yapılan çalışmaların ve geliştirilen ilişkilerin sonuçlarının bu sene net  bir şekilde ortaya çıkacağını ve daha fazla ülkeden katılım sağlanacağını  düşünüyoruz. Ayrıca yaptığımız temaslarda Türkiye'ye ciddi bir ilginin olduğunu  gördük. Bu durum da zirveye olan ilgiyi arttıracaktır. Yine dünya gündeminin  konuşulduğu, önemli fikirlerin masaya yatırılıp çözümlerin arandığı, ikili  ilişkilerin geliştirildiği ve ekonomik anlamda da ciddi anlaşmalara imza atılacak  bir zirve olmasını bekliyoruz. Bu yılın sonuna doğru yapılacak zirvede daha büyük  bir organizasyona imza atmayı hedefliyoruz."

ETİKETLER