Boğazda 60 satılık yalı

25 Eylül 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 25 09 2018 - 2:30

İstanbul Boğazı’nda 60 yalı ve yalı dairesi satılmayı bekliyor. Yalıların fiyatları 4.5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi Katarlılar gösteriyor


İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasının en önemli unsurlarından biri olan yalılarda satılık levhaları arttı. Boğaz’ın incisi niteliğindeki yalılardan 60’ı yeni sahibini bekliyor. Osmanlı döneminden beri üst gelir grubunun göz bebeği olan yalılar, genellikle sessiz sedasız satılıyor.

İstanbul Boğazı’nın her iki yakasında 366’sı tarihi eser niteliğinde 600 yalı yer alıyor. Bunların 30’u tarihi eser değerinde olan 60 yalı şu anda yeni sahibini bekliyor. Aynı zamanda 40’a yakın da yalı dairesi satışta. Yalı ve yalı dairesi fiyatlarında en büyük etken lokasyon, tarihi değer ve rıhtım uzunluğu Tarihi eser değeri bulunan yalıların ayrıca tavan yüksekliği de çok önemli. Avrupa yakasında  Bebek ve Yeniköy, Anadolu yakasında Vaniköy, Kandilli ve Anadolu Hisarı’ndaki yalılar çok değerli. Satılık 60 yalının fiyatları 4.5 milyon dolarla 95 milyon dolar arasında değişirken, yalı dairesi fiyatları 1 milyon 750 bin dolar ile 12 milyon dolar arasında.

Araplar yakın ilgili

Ayıkcan Emlak Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, yabancıların yalılara son dönemde ilgisinin yoğun olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, şunları söyledi: “Yabancıların şöyle bir düşüncesi var; dolar çok yükseldi, bizim paramız TL bazında çok kıymetli, burada da mülkler TL ile satılıyor, o yüzden benim şansım daha fazla. Artık yeni bir kanun çıktı, dolar ve euro telaffuz edemiyoruz, dolayısıyla şu anda rakamların hepsini TL’ye çevirmek durumundayız. Yerli müşteriler yüzde 40, yüzde 50’ye varan indirimler talep ediyorlar. Bu sadece yalılar için geçerli değil, tüm boğaz hattı için söyleyebilirim. Yabancılar için ev sahipleri indirimi geçerli kabul etmiyor. Türkiye’de yaşayanları ve yurt dışında yaşayanları ayrı kategorize etmiş durumdalar. En çok Arap ülkelerinden talep var. Özellikle Katar’dan çok fazla talep geliyor. Daha önce Katarlılar’a çok önemli iki yalı satıldı. Biri Sarıyer’deki Kocataş Yalısı, Yeniköy’deki Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı. O tarz mülkler zaten Boğaz’da çok az. Belki bir tane çok değerli olan Zeki Paşa Yalısı var. O tarz mülkler çok ciddi anlamda talep görüyor. Daha çok çevreden görünmeyen, büyük ailelerin yaşayabileceği tarzda mülkler talep ediliyor.”

İMARA AYKIRILIĞI KONTROL EDİLMELİ

Sinem Ayıkcan Yılmaz, yalı alacak olanları öncesinde Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden mülkün evraklarının araştırılması konusunda uyarıyor. Yalı eğer tarihi eser vasfındaysa ayrıca Anıtlar Kurulu’na gidip bakılması gerekiyor. Yılmaz, “İster Anıtlar Kurulu’na tabi olsun, ister olmasın, boğaz hattında, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün onayını almadan hiçbir şey yapamazsınız. Bu sadece tarihi eserlere özel bir durum değil. Tüm boğaz hattındaki gayrimenkullerin, dışına bir boya dahi yapacak olsanız, bazen iç yüzey için de geçerli, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nde onay alması gerekiyor. Eğer tarihi eser vasfı varsa buna bir de Anıtlar Kurulu da ekleniyor” diye konuştu. İstanbul Boğazı’nda, Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Boğaz’daki toplam birinci sınıf tarihi yalı sayısı Beykoz’da 18, Üsküdar’da 24, Sarıyer’de 41 ve Beşiktaş’ta 6 olmak üzere 89 adet.

ETİKETLER