Boğaz'da ses denetimi yapıldı! Cezası 36 bin 95 TL

09 Temmuz 2019 Salı - 1:21 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 1:21

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sahil  Güvenlik Komutanlığı ekiplerince Boğaz'daki canlı müzik, yüksek ses ve gürültü  kirliliğine yönelik denetim yapıldı.


Ekipler tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı TCSG 312 botu  ile İstanbul Boğazı’nda gezi tekneleri ve eğlence mekanlarına yönelik canlı müzik  ve yüksek ses denetimi gerçekleştirildi.

Denetimlere katılan İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İstanbul  Valiliği koordinasyonunda, gürültü kirliliğine yol açan işletme ve tesislerin  olumsuzluklarının giderilmesi amacıyla Deniz Ticaret Odası, İlgili kamu kurum ve  kuruluşları ve sektör temsilcilerinin katılımlarıyla İstanbul Valiliğinde  toplantı düzenlendiğini hatırlatarak toplantı neticesinde gürültü kirliliği yapan  tesis ve işletmelerin çevre mevzuatına uygun hale getirilmelerini  kararlaştırıldığını söyledi.

Alınan kararların sektör temsilcileriyle birlikte ilgili firmalara  tebliğ edildiğini ifade eden Öztürk, "Bu denetimlerin amacı kesinlikle ilgili  firma ve tesislere ceza yazmak değil, gürültü kirliliğini önlemektir. Bu suretle  hem vatandaşlarımız rahatsız edilmeyecek hem de canlı müzik yapan tesis ve  işletmeler faaliyetlerine devam edeceklerdir. Bu konuda çalışma yapan tesis ve  işletmelerden gerekli duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

36 bin 95 TL idari ceza

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hacı Mehmet Güner ise Sahil  Güvenlik ekipleriyle beraber rutin ses desibel kontrollerinin yapıldığını  belirterek belirlenen desibel miktarını aşan işletme ve firmalara cezai müeyyide  uygulandığını dile getirdi.

Temel amaçlarının İstanbullunun gürültünün az olduğu, konforlu bir  şekilde yaşamasını sağlamak olduğunu ifade eden Güner, bu çerçevede sık sık  denetimler yaptıklarını bildirdi.

Güner, gündüz zaman diliminde 70 desibel, akşam zaman diliminde 63  desibel ve 23.00 sonrası gece zaman diliminde ise 55 desibelin aşılmaması  gerektiğini vurgulayarak bu sınırları aşan işletmelere 36 bin 95 TL idari para ceza uygulanacağını belirtti.

ETİKETLER

istanbul haber