Boeing, hatayı açıklayıp özür diledi

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 23:25 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 23:42

Amerikan uçak üreticisi Boeing, son zamanlarda meydana gelen 738 MAX 8 kazalarında, Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemindeki (MCAS) bir hatanın payı olduğunu belirterek, yaşanan can kayıpları için özür diledi.


Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dennis Muilenburg, Twitter hesabından  yaptığı açıklamada, Etiyopya Havayolları'na ve Endonezya Lion Havayolları'na ait  Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların düşmesine ilişkin açıklamada bulundu.
 
"737 MAX kazalardaki can kayıplarından dolayı özür dileriz." ifadesini  kullanan Muilenburg, hayatını kaybeden yolcuların ve kabin görevlilerinin  ailelerine taziyelerini iletti.
 
Her iki kazanın da tam detaylarının ilgili hükümetlerin raporlarında  ortaya konacağını vurgulayan Muilenburg, "Ancak Etiyopya Havayolları'na ait uçak  kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS olarak bilinen  sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikardır."  ifadesini kullandı.
 
Boeing 737 Max 8 krizi
 
Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10  Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan  kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Endonezya'da ise Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing  737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal  Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı.  189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe  geçmişti.
 
Etiyopya'daki son kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya,  İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nın da olduğu birçok ülke "Boeing  737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava  sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.
 
ABD'li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi uçakların MCAS adlı sistemi  için güncelleme duyurusu yapmıştı. Firma, 737 Max tipi uçakların hücum açısı  sensörlerinin, uçakların yunuslama istikrarını desteklemek amacıyla tasarlanan  MCAS yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda ek güvenlik katmanları sağlayacak  bir güncellemenin tamamlandığını açıklamıştı.
 

ETİKETLER