Bodrum için flaş deprem açıklaması! Yakın gelecekte...

AA |  04 Kasım 2017 Cumartesi - 18:54 | Son Güncelleme : 04 11 2017 - 22:40

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koçyiğit, Ege Denizi'ndeki deprem için "Ana depreme bağlı olarak, yakın gelecekte bu bölgede daha büyük bir deprem beklemiyoruz" dedi.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Jeoloji Mühendisliği  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Bodrum ilçesinde yakın gelecekte  büyük bir depremin beklenmediğini bildirdi. 
 
Koçyiğit, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezinde düzenlenen  "Bodrum Yarımadası Depremselliği, Deprem Gerçeği ve Deprem Kaynakları" konulu  konferansta, 21 Temmuz'da yaşanan deprem ve ardından devam eden artçı  sarsıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Bodrum'un 4'te 3'ünün kaya üzerinde bulunduğunu ve zemin açısından çok  şanslı bir yer olduğunu belirten Koçyiğit, ilçenin 21 Temmuz'daki depremden, az  katlı yapılar sayesinde çok fazla etkilenmediğini söyledi. Koçyiğit, "Ana  depremin kaynağının deniz içinde olması, Bodrum'a çok yakın olmaması ve fayın  İstanköy'e (KOS) doğru eğik olması nedeniyle Bodrum'da bu anlamda olumsuz bir şey  yaşanmamıştır." dedi.
 
Sadece denizde değil karada da fayların olduğuna dikkati çeken  Koçyiğit, şöyle devam etti:
 
"Karadaki faylar en fazla 5,5 veya 6 büyüklüğünde deprem yaratabilir.  Daha büyük deprem yaratmaz ama onların çok azı etkilenmiş, tetiklenmiş. Ana  depreme bağlı olarak, yakın gelecekte bu bölgede daha büyük bir deprem  beklemiyoruz. Enerjinin büyük bir kısmı göç etti. Hem ana kaynaktan çıktı hem  yakın civardaki faylar onu kullanıp küçük deprem yarattı. Enerji yüzde 90  oranında kullanıldı."
 
Bölgede zayıf bazı zeminlerin de bulunduğuna işaret eden Koçyiğit, bu  parseller üzerinde de mikro ölçekte çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.
 
Koçyiğit, yaklaşık 3 saat süren konferansta, Bodrum Yarımadası'ndan  geçen faylar ve son durumlarına ilişkin olarak slaytlarla bilgi verdi.
 
Konferansı Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan  Yardımcısı Taner Uslu, AFAD, AKUT, Muğla 911 Arama ve Kurtarma Derneği  ekipleriyle çok sayıda vatandaş izledi.

ETİKETLER

bodrum deprem ege denizi