BMGK, UNIFIL'in görev süresini uzattı

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 23:32 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 23:32

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Lübnan'ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) görev süresini uzattı.


BMGK'de bugün yapılan oturumda, 2433 sayılı karar tasarısı oy  birliğiyle kabul edildi.
 
Karar tasarısında ülkede 2009'dan sonra ilk defa 6 Mayıs'ta  gerçekleştirilen genel seçimlerin yapılmasından memnuniyet duyulduğu  belirtilerek, yeni hükümetin bir an önce kurulması çağrısı yapıldı.
 
Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in 23 Temmuz 2018 tarihli  mektubunda UNIFIL'in görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasını istediği  hatırlatılarak, UNIFIL'in görev süresinin 31 Ağustos 2019'a kadar uzatıldığı  kaydedildi.
 
Tasarıda ayrıca, Lübnan'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi  bağımsızlığının desteklendiği bir kez daha teyit edilirken, ülkenin güvenliği ve  istikrarını tehdit eden tüm girişimler şiddetle kınandı.
 
UNIFIL'in kuruluşu
 
Lübnan'da iç savaşın başlamasının ardından İsrail, 1978'de Lübnan  topraklarına girdi ve Güney Lübnan'ı işgal etti.
 
Aynı yıl BMGK, İsrail'e kuvvetlerini Lübnan'dan çekmesi için çağrı  yaptı.
 
BMGK, Lübnan'ın isteği üzerine, İsrail kuvvetlerinin çekilmesini  doğrulamak, barışı ve güvenliği yeniden sağlamak ve Lübnan hükümetine ülkenin  güneyi üzerindeki otoritesini yeniden kurmasına yardım etmek amacıyla 19 Mart  1978'de UNIFIL'i kurdu.
 
  

ETİKETLER