BM: Venezuela'dan günde 5 bin kişi kaçıyor

AA |  31 Ocak 2019 Perşembe - 11:04 | Son Güncelleme : 31 01 2019 - 11:04

Uluslararası örgüt, çalkantılı ülkeden ayrılanların Brezilya, Kolombiya, Ekvador ve Peru'ya gittiğini açıkladı.


 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek  Komiserliği (BMMYK), günde yaklaşık 5 bin Venezuelalının ülkeyi terk ettiğini  bildirdi. 
 
BMMYK sözcülerinden Joung-ah Ghedini-Williams, BM Genel Merkezi'nde  düzenlediği basın toplantısında, Venezuelalıların ülkedeki ''istikrarsızlık ve  belirsizlikler'' yüzünden çeşitli nedenlerle ülkeden ayrılmaya devam ettiğini  söyledi.
 
''Günde yaklaşık 5 bin Venezuelalı ülkeden kaçıyor.'' diyen  Ghedini-Williams, ülkeden ayrılanların Brezilya, Kolombiya, Ekvador ve Peru'ya  gittiğini ifade etti.
 
BMMYK'nin verilerine göre 2015 yılından beri yaklaşık 3 milyon  Venezuelalı ülkeden ayrıldı.
 
Venezuela'da yaşananlar
 
Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü  düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol  açmıştı.
 
Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis'in Başkanı Juan Guaido,  muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD  olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya,  Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı.
 
Rusya, Çin, Küba, Meksika, Türkiye ve Bolivya ise Venezuela Devlet  Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler  üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin  süreceğini duyurmuştu.