BM'den uluslararası topluma "Arakan" suçlaması

AA |  13 Mart 2018 Salı - 22:13 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 22:14

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin soykırımların önlenmesi konusundaki özel danışmanı Adama Dieng, Myanmar'da Arakanlı Müslümanların "vahşi suçlara" maruz kalacağı kalacağı konusunda sayısız uyarı yapmasına rağmen "uluslararası toplumun kafasını kuma gömdüğünü" bildirdi.


Dieng, 7-13 Mart tarihlerinde Bangladeş'teki kamplara yaptığı ziyarete  ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Arakanlı Müslümanların öldürüldüğünü,  işkenceye tabi tutulduğunu, tecavüze uğradığını, canlı canlı yakıldığını ve  aşağılandığını belirterek, "Açık olmamızda yarar var: Myanmar'da uluslararası  suçlar işlendi." değerlendirmesinde bulundu.
 
Arakan'da "vahşi suçlar" işleneceği konusunda defalarca uyarıda  bulunduğunu anımsatan Dieng, şunları kaydetti:
 
"Uluslararası toplum tüm bu çağrılara kulağını tıkadı ve kafasını kuma  gömdü. Bu, Arakanlı Müslüman toplumun canlarına, onuruna ve evlerine mal oldu."
 
Dieng, elde ettiği tüm bilgilerin, suçluların niyetinin soykırım  suçları kapsamına girecek şekilde Arakanlı Müslümanlarının varlıklarının tamamen  yok edilemesini amaçladığını vurgulayarak, "(Myanmar'da ister insanlığa karşı  suçlar işlenmiş olsun isterse soykırım yapılmış olsun bu sorunu gecikmeksizin  çözmek için acilen harekete geçilmelidir. Bu, bizim Arakanlı Müslüman nüfusa  borcumuzdur." ifadelerini kullandı.
 
Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Marzuki  Darusman, dün yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Arakan eyaletinde 25 Ağustos'ta  Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan "temizlik operasyonununda" uydu  görüntülerine göre en az 319 köyün kısmen veya tamamen imha edildiğini  açıklamıştı.
 
Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun raporunda da  güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgi ve verilere göre, Myanmar ordusunun  Müslümanlara yönelik ayrım gözetmeyen ve orantısız saldırıları, yargısız  infazları, özgürlüklerin gasbedilmesi, zorla yerinden etme, mülk ve malların  yağmalanması, işkence ve insanlık dışı muameleler, tecavüz ve diğer cinsel  suçlar, zorla çalıştırma ve çocukların zorla silah altına alınması gibi eylemler  detaylı olarak yer almıştı.
 
Arakanlı Müslümanlara soykırım
 
Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin  edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç  dalgaları nedeniyle bu rakam 300 binin altına geriledi.
 
BM'ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak  zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan  hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok  edildiğini kanıtladı.
 
Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş  hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını  belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.
 
BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara  yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.
 
  
 

ETİKETLER