BM'den Turkcell'e "insanlık" ödülü

AA |  22 Eylül 2017 Cuma - 14:50 | Son Güncelleme : 22 09 2017 - 14:50

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) platformu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalarından dolayı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nu "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" öncüsü seçti.


Turkcell'in açıklamasına göre, New York'ta BM tarafından  ödüllendirilen tek Türk şirketi, sığınmacılara yönelik insani hizmetlerinden  dolayı Turkcell oldu. BM'nin dünyada yoksulluğu ortadan kaldırmaya ve tüm insanların  barış ve refah içinde yaşamasını sağlamaya yönelik başlattığı sürdürülebilirlik  platformu Global Compact tarafından belirlenen 10 kişilik listeye Türkiye'den  sadece Terzioğlu seçildi.
 
Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Turkcell Yönetim  Kurulu Başkanı Ahmet Akça, çocuklara daha iyi bir Türkiye bırakmak için her zaman  sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, içinde bulundukları  yüz yılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Suriye'den göç  edenlere de destek olmak için çeşitli projeler geliştirdiklerini bildirdi.   Akça, şu ifadeleri kullandı:"Bugün Türkiye'de misafir ettiğimiz 3 milyonu aşkın Suriyeli  kardeşimizin dil öğrenimi başta olmak üzere sosyal çevreye entegrasyonunu  sağlamaya yönelik her türlü ihtiyacı gidermek için hayata geçirdiğimiz  projelerde, her bir Turkcell çalışanının gayreti, alın teri ve emeği vardır. Son  olarak BM tarafından verilen ve göğsümüzü kabartan bu anlamlı ödül vesilesiyle  başta Genel Müdürümüz Kaan Terzioğlu olmak üzere, tüm Turkcell çalışanlarını  ülkemize ve insanlığa sağladıkları katkılardan dolayı canı gönülden tebrik  ediyorum."  
 
 
"500 binden fazla sığınmacıya teknolojimizle destek olduk"
 
Genel Müdür Terzioğlu ise hizmetleri tasarlarken "Yardıma en çok  ihtiyaç duyan insanların hayatında teknoloji ve iletişim gücümüzle nasıl fark  yaratabiliriz" sorusuyla yola çıktıklarını kaydederek, şu değerlendirmelerde  bulundu:"Merhaba Umut isimli mobil uygulamamız, Türkiye'de yaşayan 3 milyondan  fazla Suriyeli sığınmacının karşı karşıya kaldığı iletişim duvarını kaldırarak  hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Suriyeli misafirlerimiz için akıllı telefon  yaşamsal açıdan en ulaşılabilir ve en güçlü araç. Bağlantı ve dijital  servislerimizle, bu güçlü araçtan sağladıkları faydayı artırıyor ve hayatlarını  kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların uluslararası alanda gördüğü ilgi  bizi mutlu ediyor ama en çok da, ülkemizin bu konudaki liderliğini dünyayla  paylaşabildiğimiz için memnuniyet duyuyoruz."
 
 
Merhaba Umut uygulaması
 
Türkiye'de yaşayan 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının karşı  karşıya kaldığı iletişim duvarını kaldırarak hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan  Merhaba Umut uygulaması, tüm operatörlerin Suriyeli müşterilerine hizmet veren ve  dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Uygulama sayesinde, anadili Arapça olan kullanıcılar, Türkçede en çok  kullanılan kelime ve ifadeleri hem sesli hem de yazılı olarak öğrenebiliyor,  Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe anında sesli tercümeden de faydalanabiliyor. Merhaba Umut, kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı, sağlık hizmetlerine  nasıl ulaşılacağı gibi lokasyon bazlı yönlendirmeler de sunuyor. Kullanıcılar,  tek tuşla Turkcell'in Arapça çağrı merkezini arayabiliyor.              

ETİKETLER