BM'den flaş "Hariri" açıklaması!

AA |  14 Kasım 2017 Salı - 22:08 | Son Güncelleme : 14 11 2017 - 22:08

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, İstifa eden Lübnan Başbakanı Hariri'nin durumuyla ilgili açıklama yaptı "Bu durumdan ve Hariri'nin Lübnan'da bulunmamasından endişe duyuyoruz. Duruma açıklık getirildiğini görmek istiyoruz" dedi.


Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Başbakanı  Saad Hariri'nin istifasının ardından ortaya çıkan durum ve Suudi Arabistan'dan  ülkesine dönmüş olmamasından endişe duyulduğunu bildirdi. 
 
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde,  Hariri'nin durumu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.
 
Dujarric, "Bu durumdan ve Lübnan'da bulunmamasından endişe duyuyoruz.  Duruma açıklık getirildiğini görmek istiyoruz." dedi.
 
Lübnan'da bazı siyasetçiler ve basın kuruluşları, Hariri'nin zorla  istifa ettirildiğini ve Riyad'da ev hapsinde tutulduğunu iddia ediyor.
 
Saad Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden bir yıl  geçmeden 4 Kasım'da, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini  açıklamıştı. İstifa konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi  istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine suikast düzenlenebileceği  endişesi taşıdığını" kaydetmişti.
 
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri'nin istifasıyla ilgili yaptığı  açıklamada, "Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi  Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece  istifası geçerli değildir." ifadelerini kullanmıştı.
 
Hariri, Riyad'dan katıldığı bir televizyon programında, "ülkesine  yakında döneceğini ve istifası ile ilgili anayasal gereklilikleri yerine  getireceğini" söylemişti.