BM'den flaş Corona virüs çağrısı

AA |  23 Mart 2020 Pazartesi - 19:20 | Son Güncelleme : 23 03 2020 - 21:44

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele amacıyla dünyanın en savunmasız savaş bölgelerinde insani yardım koridorları oluşturulabilmesi için küresel ateşkes çağrısı yaptı.


Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, tüm  dünyanın ortak bir düşman olan Kovid-19 ile karşı karşıya kalmasına rağmen,  silahlı çatışmaların ve savaşların halen devam ettiğini söyledi.
 
Sağlık sistemlerinin çöktüğü ve sağlık çalışanlarının hedef alındığı  savaş bölgelerinde savunmasız ve yerinden edilen kişilerin ve mültecilerin  koronavirüs salgınından iki kat daha fazla etkilenme riskiyle karşı karşıya  olduğu uyarısında bulunan Guterres, "Dünyanın her köşesinde devam eden savaşlar  için derhal küresel ateşkes çağrısı yapıyorum." dedi.
 
Guterres, "Silahları ve topçu atışlarını susturun, hava saldırılarına  son verin. Kovid-19'a karşı en savunmasız bölgelere hayati derecede önem taşıyan  insani yardım koridorlarının oluşturulması için bu son derece önem arz ediyor."  ifadesini kullandı.
 
Savaş hastalığına son verilip dünyayı kasıp kavuran koronavirüs  salgınıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, "Bu da ancak tüm  savaşların durmasıyla başlayabilir ve insanlığın şu an buna her şeyden daha fazla  ihtiyacı var." değerlendirmesinde bulundu.
 

ETİKETLER

BM Kovid-19 ateşkes