BM'den ABD ve Kuzey Kore'ye diplomasi çağrısı

AA |  11 Ağustos 2017 Cuma - 21:48 | Son Güncelleme : 11 08 2017 - 21:48

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Kuzey Kore arasında artan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirdi.


BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde,  iki ülke arasındaki tırmanan retorikten endişe duymaya devam ettiklerini  belirtti.
 
BM Güvenlik Konseyi kararının, gerginliği azaltmaya yönelik bir yol  haritası olduğununu vurgulayan Dujarric, taraflara diplomasiye odaklanılması  çağrısında bulundu.
 
BM Güvenlik Konseyi, 5 Ağustos'ta nükleer faaliyetlerine ve füze  denemelerine devam eden Kuzey Kore'ye yönelik yeni ekonomik yaptırımlar  uygulanması kararı almıştı.
 
Kuzey Kore, yaptırım kararının ardından ABD'ye sert tepki göstermiş ve  Pasifik Okyanusu'nda ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam Adası'nı vurmakla tehdit  etmişti.
 
ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi  bırakmaya çağırarak, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen  hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir  yol izlemeyi seçer." uyarısında bulunmuştu.