BKM'den dolandırıcılık girişimlerine karşı uyarı geldi

AA |  13 Eylül 2017 Çarşamba - 16:38 | Son Güncelleme : 13 09 2017 - 16:40

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), sosyal medya kanalları ve mobil uygulamalar üzerinden son günlerde artan sahte kampanyalara karşı tüketicilere uyarıda bulundu.


Bankalararası Kart Merkezi (BKM), sosyal medya kanalları ve mobil uygulamalar üzerinden son günlerde artan dolandırıcılık  girişimleri üzerine, sahte kampanya linklerine tıklanmaması, şifre ve finansal bilgilerin paylaşılmaması uyarısında bulunuldu.

BKM'den yapılan açıklamada, sosyal medyada çok sayıda güvenilir  markanın unvan, logo ve benzeri kurumsal kimlik bilgileri kullanılarak ve  internet siteleri taklit edilerek sahte kampanya kurgularıyla dolandırıcılık  girişimlerinde bulunulduğu belirtildi.

Tüketicilerin bu tür girişimlerden korunmaları için kampanya içeriğini  ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet sitesinden kontrol ve teyit etmesi  büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, siber suçluların organize ettiği  dolandırıcılığın nasıl yapıldığına ilişkin şunlar kaydedildi:

"Sosyal medya kullanıcılarına, bilindik pek çok markaya ait sahte  indirim kuponları veya hediye çekleri kullanımı içeren mesajlarla birlikte  linkler iletiliyor. Bu linklerle markaların sitelerine birebir benzeyen sahte  sitelere yönlendirilen kullanıcıların kişisel ve finansal bilgileri elde edilmeye  çalışılıyor. İnsanların korku, heyecan, heves gibi duygularını kontrol altına  almak isteyen dolandırıcılar, 'sosyal mühendislik' yöntemleri neticesinde şifre  ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesini hedefliyor."

Açıklamada, sosyal medya kanalları dışında dolandırıcıların  "Hesabınızdan/kartınızdan işlem gerçekleştirilmiş. İşlemi iptal etmek/iade almak  için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.", "Hesaplarınıza Rusya'dan siber saldırı  gerçekleştiriliyor. Hesaplarınıza bloke koymak için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.", "Geriye dönük kredi/kredi kartı ücretlerini iade  edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi söyleyiniz/tuşlayınız.", "Sigorta  primlerinizi iptal edeceğiz. İşlemi gerçekleştirmek için şifrenizi  söyleyiniz/tuşlayınız." gibi senaryoları kullandıkları aktarıldı.

Kart ve bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirip bilgileri  korumanın birkaç küçük tedbirle mümkün olduğu belirtilen açıklamada, bu tür  dolandırıcılık girişimlerine karşı şu önerilerde bulunuldu:

"Şifrenizi ve finansal bilgilerinizi her ne olursa olsun telefon, SMS  veya e-posta aracılığıyla size ulaşan kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın. Herhangi  bir kampanya içeriğinin ilgili markaya ait olup olmadığını, markanın orijinal ve  güvenilir internet adresinden kontrol edin. Kampanya içeriğinde kullanılan  bağlantının ilgili markanın orijinal ve güvenilir internet adresiyle birebir aynı  olduğundan emin olun. Banka logosu ve adı kullanılsa dahi kişisel bilgilerinizi  isteyen e-postalara ve sitelere yanıt vermeyin. SMS ile gelen şifrelerinizi, kart  bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın/tuşlamayın."