Biz bu oyunu bozarız

31 Mart 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 31 03 2018 - 2:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası sermayenin gelmemesi için oyunlar oynandığı döviz spekülasyonlarının yapıldığı bir dönemde yüzde 7.4’lük büyümenin herkese ders olduğunu söyleyerek, “2018’de de yüksek büyümeyle bu oyunlar bozulur” dedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yüzde 7.4’lük büyüme oranıyla dünya ekonomisinin yüzde 85’ini temsil eden G20 ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl yeniden bizim şahlanış yılımız oldu” dedi.

Erdoğan, AK Parti’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı, Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin, “Kredi değerlendirme kuruluşlarının not oyunları, ardından döviz üzerinden yürütülen  spekülasyonların tavan yaptığı bir dönemde böyle bir netice, umuyoruz herkese ders olmuştur. Bu var ya bu, ters köşe yapmak değil, dünyada ekonominin şartlarını adeta yeniden belirleme sürecidir. Bu da böyle bilinsin” ifadelerini kullandı.

Kuru öcü gösteriyorlar

Birilerinin “kur aşağı, kur yukarı” diye tutturduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Döviz kurunu öcü gibi kullanarak, milletimizin kafasını karıştırmaya çalışanlara şöyle bir kötü haber vereyim, üzülmesinler. Türkiye 2018’de elde edeceği yüksek büyüme oranıyla üzerinde oynanmaya çalışan tüm oyunları bir kez daha bozacak.”

Yabancıya yatırım çağrısı

İş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lütfen Türkiye’ye güvenin. Bozgunculara, dedikoduculara, kriz rantçılarına prim vermeyin. Türkiye’nin potansiyeli hem sorunların üstesinden gelmeye hem de ekonomik hedeflerini gerçekleştirmeye yeterli. Uluslararası yatırımcılara sesleniyorum, kapımız size sonuna kadar açık, endişe etmeyin” çağrısında bulundu.

Üzüldük, insan kendi ayağına sıkar mı?

Türkiye’nin yüzde 7.4’lük büyüme oranıyla, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini temsil eden G20 ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: “Bütün bu kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin aleyhinde nasıl yayınlar yaptığını, Türkiye’ye küresel sermayenin girmemesi için ne gibi gayretler içine girdiklerini biliyorsunuz. Hatta bu oyuna gelip aramızdaki bazı arkadaşların, kusura bakmasınlar, ülkemizdeki ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklama yapacak kadar yanlışın içerisine düştüklerini ve bunu toplantılarda yaptıklarını da duymak bizi üzmüştür. Bir insan kendi ayağına kurşun sıkar mı? Ülkenin bu psikolojik üstünlüğünü uluslararası camiaya vermesi gereken arkadaşlarım bu tür yanlışları yaparlarsa bunun affedilir yanı olamaz.”

Yabancılar ters köşe

Türkiye ekonomisi, geçen yıl kaydettiği yüzde 7.4’lük büyüme performansı ile tahminlerinde defalarca revizyona giden uluslararası kurumları ters köşeye yatırdı. Kredi derecelendirme kuruluşlarından, ekonomiye yön veren önemli kurumlara kadar neredeyse hiçbiri Türkiye’nin geçen yılı yüzde 7.4’lük büyümeyle kapatacağını öngöremedi. Türkiye’nin büyümesine ilişkin en yakın tahmini yapan kurum 6 revizyonun ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) oldu. 2017’ye yüzde 3.5 ile başlayan IMF son olarak yüzde 7 öngörüsünde bulundu. Dünya Bankası revizyonda rekora imza attı. Kuruluş 8 kez fikir değiştirirken, Ocak’ta  yayımladığı raporda yüzde 6.7’de karar kıldı. Türkiye’nin büyümesini ilk olarak Kasım 2015’te yüzde 4.1 olarak duyuran Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Mart 2018’de yüzde 6.9’a kadar revize etti. Kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye’yi notlandırmasına ilişkin cimri tutumunu, ekonomik büyüme beklentilerinde de ortaya koydu. Sıfırcı Hoca’lar öngörülere yüzde 2 seviyelerinden başladı. En son yapılan tahminlerde Moody’s yüzde 6.7’ye, Fitch Ratings yüzde 5.5’e kadar yükseltti.