Bitlis'te korkunç kaza! Çok sayıda ölü ve yaralı var

AA |  11 Eylül 2019 Çarşamba - 10:56 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 15:04

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Kalkanlı köyü yakınlarında minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 6'sı çocuk 10 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.


Hizan'a 40 kilometre uzaklıktaki Kalkanlı köyü yakınlarında Eyüphan  Taş'ın (35) kullandığı 65 AZ 282 plakalı köy minibüsü, ilçe merkezine giderken  şarampole devrildi.
 
 
 Kazada, Osman Sabri (81), Gülnaz (75), Abdurrahman (11), İsmetullah  (17), Büşra (13) ve Bünyamin Tarhan (16), ile Kenan (34), Senem (15), Mert (17)  ve Büşranur Atik (2) hayatını kaybetti.    Sürücünün yanı sıra Ümit Çetin (17), Zehra (17), Nur Muhammet (7),  Mustafa (10) ve Methiye Atik (40) ile Nurcan (22) ve Ali İhsan Tarhan (52)  yaralandı. Yaralılar, Hizan Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalenin ardından  Tatvan Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
 
  Vali Çağatay, yaralıları ziyaret etti
 
 Bitlis Valisi Oktay Çağatay, beraberinde İl Jandarma Komutanı  Tuğgeneral Nail İlbey ve Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar ile Hizan ilçesindeki  yaralıları ziyaret etti, Kaymakam Mustafa Köleoğlu'ndan bilgi aldı. Vali Çağatay, kazada hayatını kaybedenlerin ve yaralıların  yakınlarıyla hastanede bir araya gelerek başsağlığı ve geçmiş olsun dileğinde  bulundu. Çağatay, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte çok acı bir  olay yaşadıklarını söyledi.  Hizan'ın Kalkanlı köyünden merkeze gelmek için yola çıkan köy  minibüsünün şarampole yuvarlandığını anlatan Çağatay, şöyle konuştu:
 
  "Kazada 6'sı çocuk 4'ü yetişkin olmak üzere 10 vatandaşımızı  kaybettik. Ölen çocuklarımızın 5'i öğrenci. Bunlardan 4'ü Bitlis'te, biri de  İstanbul'da eğitimini sürdürüyor. Yaralılarımızdan 6'sını Bitlis merkeze sevk  ettik. İleri tetkikleri yapılıyor. Bir yaralımız burada. Durumları tetkiklerden  sonra netleşecek. Bir yaralımızın da durumu oldukça iyi. Diğerleri de inşallah  tez zamanda sağlıklarına kavuşacaklar. Onları da ziyaret edeceğiz. Ne yazık ki  hayatlarını kaybettiler. Bu acı olayların bir daha yaşanmasını istemiyorum. Allah  tekrarından korusun. Allah hayatını kaybedenlere rahmet etsin. Yaralıları  vatandaşlarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.  Çocuklarımızın içinde okula gelenler de var ama bu servis minibüsü değil,  bildiğimiz köy minibüsü. Yolcuları köyden getiren minibüs."
 Kazayla ilgili olay yeri ekibinin inceleme yapacağını dile getiren  Vali Çağatay, "Mutlaka orada fren izleri, minibüsle ilgili teknik değerlendirme  yapılacaktır. Ondan sonra net bilgi vereceğiz. Şu anda net bir şey söylemek  mümkün değil. Ama orası virajlı bir bölge. Normalde kullanılan bir bölge ancak  minibüs şarampole uçuyor. Net kaza sebebi incelemelerin ardından belirlenecek."  ifadesini kullandı.
 
 

ETİKETLER