Bitcoin'nden bir rekor daha!

AA |  07 Aralık 2017 Perşembe - 7:21 | Son Güncelleme : 07 12 2017 - 8:27

Sanal para birimi Bitcoin'in değeri 14 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.


Bitcoin'in değeri dün bir gün içinde iki rekor kırmasının ardından, bugün TSİ 01.50'de 14 bin 189 dolara yükseldi.

Böylece dün 12 bin dolar ve 13 bin dolar sınırlarını aşan Bitcoin, bugün de 14 bin 400 dolara kadar yükselerek son iki günde yüzde 23 değer kazandı.

Bu ay başından itibaren değeri yüzde 45 artan Bitcoin, sene başından  bu yana ise yüzde bin 380 prim yaptı.

Ayrıca, piyasa değeri yaklaşık 240 milyar dolara yaklaşan Bitcoin,  uluslararası ilaç firması Pfizer, yatırım bankacılığı kuruluşu Goldman Sachs ve  ABD'li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride  bıraktı.

Dünya genelinde bin 200'e yakın diğer sanal para birimlerinin toplam  piyasa değeri ise yaklaşık 360 milyar seviyesinde bulunuyor.

Sanal para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan  Bitcoin, ilk kez geçen hafta salı günü 10 bin dolar seviyesini aşmıştı.

Uzmanlar, ABD'li finans hizmetleri şirketlerinin Bitcoin işlemlerine  başlama kararının ardından sanal para birimine olan talebin hızla arttığını  vurguladı.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonundan (CFTC) geçen cuma yapılan  açıklamada, CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald isimli finans şirketlerinin  Bitcoin'i ürünleri arasına eklemek için gerekli resmi izinleri aldığı  duyurulmuştu.

Bu açıklamanın ardından, dünyanın en büyük borsa işletmecisi CME  Group, vadeli Bitcoin işlemlerine 18 Aralık itibarıyla başlayacağını bildirmişti.