Birleşik Arap Emirlikleri'ne kötü haber!

AA |  03 Temmuz 2018 Salı - 20:05 | Son Güncelleme : 03 07 2018 - 20:16

Birleşmiş Milletler (BM), Yemenli tutsakların Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) askerlerince "kötü muamele", "işkence" ve "cinsel tacize" maruz kaldığına inanmak için nedenler olduğunu duyurdu.


BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, BAE'nin Yemen'deki gizli hapishaneleri yönettiğini  doğruladı.
 
Sözcü Throssell, "Bu konuya ilişkin BAE hükümeti ile görüştük ve  ülkedeki BAE tarafından yönetilen hapishanelere erişim talebinde bulunduk ancak  bugüne kadar erişim izni verilmedi. Yemen'deki ofisimizin toplamayı başardığı ilk  bilgilere göre, birçok Yemenli tutuklunun BAE askerlerince kötü muamele, işkence  ve cinsel tacize maruz kaldığına inanmak için nedenlerimiz var." dedi.
 
Throssell, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği olarak bir sonraki adıma  karar vermek için Yemen'deki BAE yönetimindeki hapishanelere ilişkin durumu takip  ettiklerini kaydetti.
 
BAE'nin Yemen'deki hapishaneleri
 
Yemen'de El Kaide ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişilerin,  ülkenin güneyindeki gizli hapishaneler ağında işkence ve insan hakları  ihlallerine maruz kaldığı ileri sürülmüştü.
 
Yemen'in güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) veya Yemen  güçlerinin kullandığı 18 gizli hapishane belgelenmişti.
 
BAE'nin iç savaşın yaşandığı Yemen'deki hapishane ağının Obama  döneminde kurulduğu ve şimdiye kadar faaliyette bulunduğu belirtiliyor.
 

ETİKETLER