Birçok kuruma binlerce personel alınacak!

06 Şubat 2019 Çarşamba - 5:29 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 10:31

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan "31 numaralı" Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı bakanlık ve kurumlara 768 kadro ihdas edilirken, yükseköğretim kurumlarının personel pozisyonlarına ilişkin de düzenleme yapıldı.Diyanet İşleri Başkanlığı'na da sözleşmeli 9 bin 500 personel alınacak.


Bakanlıklara bağlı kuruluşlara personel alımına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Adalet Bakanlığının merkez teşkilatına 18 genel müdür  yardımcısı, 88 daire başkanı, 1 müdür ve 2 müdür yardımcısı ile 250 tetkik hakimi  olmak üzere 359 kadro ihdası yapıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı teşkilatına 10 ateşe ve 40 eğitim  müşaviri olmak üzere 40, Diyanet İşleri Başkanlığının merkez teşkilatına 40  musahhih, 40 hizmetli ve 10 bekçi ile taşra teşkilatına da bir ilçe müftüsü olmak  üzere 96 kadro ihdası gerçekleştirildi.
 
Devlet Arşivleri Başkanlığına çeşitli unvanlarda 127 kadro ihdası  yapılırken, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) 8 başkanlık  danışmanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına da 2 başkanlık  müşaviri kadrosu ihdas edildi.Sivas Cumhuriyet Üniversitesine ise 30 profesör, 20 doçent, 30 doktor  öğretim üyesi ve 45 araştırma görevlisi olmak üzere 125 kadro ihdası yapıldı.
 
 
Ayrıca TİKA'daki 5 başkanlık müşaviri kadrosu da yapılan düzenleme ile  iptal edildi.
 
Bu arada TİKA ve Devlet Arşivleri Başkanlığındaki başkanlık danışmanı  kadrolarının mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük hakları bakımından  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığındaki başkanlık müşavirine denk  olması kararlaştırıldı.
 
 
Ar-Ge projelerinde çalıştırılacaklar için açıktan alım izni  kaldırıldı
 
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde yapılan bir başka düzenlemeyle  yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme (Ar-Ge) projelerinde  çalıştırılacaklar için açıktan alım izin şartı kaldırıldı.
 
Buna göre, yükseköğretim kurumlarının AR-GE proje hizmetlerine ilişkin  pozisyonlarda çalıştırılacaklar için açıktan alım izni aranmayacak.
 
 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA 9 BİN 500 KİŞİ ALINACAK
 
 Diyanet İşleri Başkanlığının sözleşmeli 9 bin 500  personel alımına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.  Karara göre, Diyanetin taşra teşkilatına 3 bin Kur'an kursu  öğreticisi, 6 bin imam-hatip ve 500 müezzin kayyım pozisyonlarında personel alımı  gerçekleştirilecek.
 
Başvuracak adayların İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu,  İlahiyat Önlisans veya İmam-Hatip Lisesinden mezun olmaları, müezzin kayyım  unvanına başvuracak lise mezunlarının ise hafızlık belgesinin bulunması şartı  aranıyor.  Adayların ayrıca 2018 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için  KPSS P124, önlisans mezunlan için KPSS P123 ve ortaöğretim mezunları için KPSS  P122 puan türünden en az 50 puan almış olmaları gerekiyor. 2018 KPSS puan sırası esas alınarak yapılacak alımda boş kadro  sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak. Bu arada 3 bin kişinin alınacağı Kur'an kursu öğreticiliğine sadece  kadın adaylar başvurabilecek.
 
 Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 7-15 Şubat tarihleri arasında  Diyanet İşleri Başkanlığının internet adresi üzerinden sınav başvuru programı  aracılığı ile başvuru formunu dolduracak.Formu dolduran adaylar, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen  belgelerle birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne aynı tarihler arasında  şahsen müracaat edecek. Halen Diyanet İşleri Başkanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak  çalışanlar başvuruda bulunamayacak.
 
  Sınav, Ankara, Antalya, Bursa, Bolu, Denizli, Diyarbakır, Erzurum Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Kastamonu, Manisa, Tekirdağ, İstanbul (Avrupa),  İstanbul (Anadolu), Trabzon, Samsun, Şanlıurfa, Rize ve Van illerindeki sınav  merkezlerinde yapılacak. Sınav tarihi, başvuruların alınması ve sınav için gerekli  hazırlıkların tamamlanmasından sonra Diyanetin internet sitesinden ve aynı  sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasından ilan edilecek.
 
 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacaklar
 
Sınav sonucu ataması yapılacak olan 9 bin 500 personel 4B statüsünde  sözleşmeli olarak çalışacak.Söz konusu personel 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak. Aile  birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde istihdam edilenlerin eşleri bu  personele tabi olacak. Sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri  halinde bulundukları yerde aynı unvandaki kadrolara atanacak. Bu şekilde  atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.İlahiyat Fakültesi grubunda Kur'an kursu öğreticisi unvanında atanmaya  hak kazananlar 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında, hafız gruplarında Kur'an kursu  öğreticisi unvanında atanmaya hak kazananlar ise ağırlıklı olarak hafızlık  eğitimi verilen Kur'an kurslarında istihdam edilecek.