Bir süredir hasret kaldığımız yatırım

14 Eylül 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 2:30

Türkiye’ye sıfırdan yatırımlarda bir süredir durgunluk yaşanırken Avrupa’nın en büyük ambalaj şirketlerinden Avusturyalı Prinzhon, 1 milyar liralık yatırımla Kütahya’ya yatırım kararı aldı. 500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak fabrikanın 2020 yılında devreye girmesi planlanıyor


Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un ev sahipliğinde 13 Eylül’de düzenlenen ve Avusturyalı Prinzhorn Holding CEO’su Cord Prinzhorn, Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster, Hamburger Turkey Genel Müdürü Velişah İner’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Avusturyalı Hamburger Containerboard Şirketi’nin Kütahya’da yer alacak Türkiye’deki ilk greenfield yatırımının ayrıntıları açıklandı.

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, yaptığı açıklamada; Hamburger Containerboard şirketinin Türkiye’deki ilk sıfırdan yatırımını gerçekleştirmek üzere yaklaşık üç yıldır Ajans ile iş birliği yaptığını ifade ederek, “Arazi satışı tamamlanmış olan Kütahya’da gerçekleşecek yatırımın değeri 300 milyon euro, toplam yaratılacak istihdam sayısı 500 kişi olacak. 3 yıldır yürüttüğümüz çalışmalar ile belli bir olgunluk seviyesine erişen ve tamamen çevreci olması özelliğiyle de öne çıkan söz konusu yatırımın özellikle son dönemde Avusturya ile yaşanmakta olan politik gerginliklere rağmen devam etmesi, diğer Avrupalı şirketler için olumlu bir örnek teşkil edecektir. Türkiye’nin Avrupalı şirketler açısından çok önemli bir pazar olduğu bu yatırımla bir kez daha teyit ediliyor. Avrupalı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz” şeklinde konuştu. Arda Ermut, projenin gerçekleşme sürecinde Viyana Büyükelçiliği, Sanayi Bakanlığı, Kütahya Valiliği ve Zafer Kalkınma Ajansı’na verimli iş birliği ve vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür etti.

480 bin ton kapasite

Avusturyalı Prinzhorn Holding’in Türkiye’deki üçüncü kâğıt fabrikası olacak olan tesis, yıllık 480 bin ton konteyner kartonu üretim kapasitesine sahip olacak. Proje, kağıt geri dönüşümü ve kapalı devre üretim özelliği sayesinde çevreci boyutuyla da öne çıkıyor. 500 kişiye istihdam sağlaması planlanan fabrikanın 2020’ye kadar tamamlanması hedefleniyor.

Hamburger Containerboard GmbH, 15 ülkede 6 bin 300 kişiye istihdam sağlayan ve geri dönüşüm, kâğıt ve ambalaj sektörlerinde Avrupa’nın pazar liderleri arasında bulunan Prinzhorn Holding bünyesinde yer alıyor. 1.23 milyar euro yıllık ciroya sahip olan Holding, kendi segmentinde Avrupa’da üçüncü konumda. Bir aile şirketi olan Prinzhorn Holding’in ana merkezi Viyana’da (Avusturya). Holding, Dunapack Ambalaj (oluklu ambalaj çözümleri), Hamburger Containerboard (kâğıt üretimi) ve Hamburger Recycling Group (atık kağıtların toplanması ve ticareti) olmak üzere üç ana iş birimine sahip.

Prinzhorn: Türkiye bizim için çok önemli bir pazar

Prinzhorn Holding CEO’su Cord Prinzhorn, “Türkiye bizim için önemli bir pazar ve bu son yatırım, hızlı bir büyüme sergileyen Türkiye’ye olan bağlılığımızın bir göstergesi. Projenin devamıyla ilgili adım atmaktan memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu. Hamburger Containerboard bölümü Genel Müdürü Harald Ganster, “Bu proje için böylesine mükemmel bir lokasyon bulduğumuz için çok heyecanlıyız. Kuracağımız bu kâğıt fabrikası, müşterilerimize sunduğumuz yüksek kaliteli kâğıt arzımızı daha da güçlendirecek’ dedi. Hamburger Türkiye, dört ülkede yedi kâğıt fabrikası bulunan ve yıllık 2 milyon ton konteyner kartonu üreten Hamburger Containerboard bölümünün bir parçası. Şirketin Türkiye’deki diğer iki kâğıt fabrikası Çorlu ve Denizli’de bulunuyor. Yeni kurulacak kâğıt fabrikası, son teknolojiyle donatılacak olup 7.80 metre genişliğe ve çoğunluğu Testliner ve Fluting olmak üzere yıllık 480.000 ton konteyner kartonu üretim kapasitesine sahip olacak.