Bir haftada 79 terörist etkisiz hale getirildi

AA |  14 Temmuz 2017 Cuma - 1:46 | Son Güncelleme : 14 07 2017 - 1:46

Genelkurmay Başkanlığından son bir hafta içinde gerçekletirilen operasyonlarda 79 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.


Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, yurt içinde bölücü  terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen mücadele ile Fırat Kalkanı Harekatı  bölgesinde güvenliğin sağlanması ve terör nedeniyle göç eden halkın geri dönüşüne  destek kapsamındaki faaliyetlerin devam ettiği bildirildi.
 
Buna göre, bölücü terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine  geçiş güzergahı olarak kullanması nedeniyle büyük önemi bulunan, özellikle  Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Van, Batman ve Siirt bölgelerini  teröristlerden temizlemek ve gelecek döneme yönelik hazırlıklarını kısıtlamak  amacıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam ediliyor.
 
Bu kapsamda, Mardin Nusaybin, Artuklu, Ömerli, Şırnak Beytüşşebap  Bestler-Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Çukurca, Diyarbakır Silvan, Kulp,  Batman Hasankeyf, Sason, Van Başkale ve Siirt Pervari bölgelerinde yürütülen  operasyonlarda biri sözde lider kadroda olmak üzere 79 terörist etkisiz hale  getirildi.
 
Öte yandan gri listede yer alan Resul Guyi kod adlı Orhan Bilen sözde  botan saha sorumlusu 3'üncü Hareketli Takım Sorumlusu teslim oldu.
 
Operasyonlarda 70 piyade tüfeği, 1 LAW, 4 makineli tüfek, 5 roketatar,  5 keskin nişancı tüfeği, 6 tabanca, 3 av tüfeği ve 56 el bombası ele geçirildi,  38 el yapımı imha edildi. Ayrıca 10 kilogram C-3 patlayıcı, 27 kilogram TNT, 2  kilogram dinamit lokumu, 4 bin 482 kilogram amonyum nitrat, 16 havan mühimmatı,  78 roketatar mühimmatı, 80 roketatar sevk fişeği, 10 mayın, 2 bin 7 fünye, 24  tüp, 11 bin 255'i Biksi makinalı tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık 19 bin 471  hafif silah mühimmatı, bin 22 uçaksavar mühimmatı, 2 adet bombaatar mermisi, 49  gaz maskesi, 32 gaz maskesi filtresi, 1 gece görüş dürbünü, 1 termal dürbün, 19  telsiz, 81 şarjör ve çok miktarda el yapımında kullanılan kablo ve fünye ele  geçirildi.
 
 Teröristlerce kullanılan 19 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak  kullanılamaz hale getirildi.
 
Terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu  ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik sınır hattında alınan tedbirler ve  icra edilen operasyonlar neticesinde, 15 bin 713 kök keneviri,  64 kilogram  uyuşturucu ve 126 bin 471 paket kaçak sigara ele geçirildi.
 
Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucu sınırlardan yasa dışı  yollardan geçmeye çalışan 4 bin 524 kişi yakalandı.
 
Son bir haftadaki operasyonlarda 5 asker şehit oldu, 15 asker  yaralandı.
 
Suriye'nin kuzeyindeki harekat
 
Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında da TSK tarafından  desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) mücadelesiyle Azez ve Cerablus arasında  bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alanda kontrol  sağlandı.
 
El Bab ilçe merkezinin yanı sıra Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde  patlayıcı ve mayın arama-temizleme çalışmaları sürdürüldü. PKK/PYD mensubu  teröristlerin Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını  durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına devam edildi.
 
Her türlü dikkat ve duyarlılık gösteriliyor
 
Operasyonlar sonucu bölücü terör örgütüne ağır darbe vurulmaya da  devam ediliyor. Özellikle Mardin başta olmak üzere yurdun doğu illerinde  gerçekleştirilen geniş çaplı operasyonlarda ele geçirilen silah, teçhizat,  mühimmat ve malzemeler ile etkisiz hale getirilen terörist sayısı göz önüne  alındığında, yürütülen operasyonların başarısı ve caydırıcılığının terör örgütü  üzerindeki baskısı her geçen gün giderek artırıyor.
 
Açıklamada, TSK'nın, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve  menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla,  milli birliği ve bölünmez bütünlüğü hedef alan başta PYD/YPG/PKK, FETÖ/PDY ve  DEAŞ olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en  son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdüreceği, söz konusu mücadele  yürütülürken bölge halkının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve duyarlılığı  gösterildiği vurgulandı.
 
  
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün olduğu gibi bundan sonra da vatan  toprağının ve milli birliğimizin korunması için kararlı duruşuyla kendisine  verilecek her türlü görevi yerine getirecek güç ve kudrete sahiptir. Türk Silahlı  Kuvvetleri, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar vatanın en ücra  köşesine kadar hain bölücü terör örgütü ile mücadelesine aynı azim ve  kararlılıkla devam edecektir."