Bir 'ÖSYM hatası' iddiası daha!

15 Ağustos 2011 Pazartesi - 20:47 | Son Güncelleme : 15 08 2011 - 20:47

Puanını görünce şok oldu!


KAHRAMANMARAŞ’ın Afşin İlçesi’nde oturan Murtaza Polap, 17 Temmuz 2011’de yapılan DGS’ye girdi. Makina Mühendisliği okumak isteyen Polap, DGS Sonuç Belgesi’nin eline ulaşmasıyla büyük bir şaşkınlık yaşadı. Bölüm birincisi olması nedeni ile geçen yılki sonuç belgesinde Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı en yüksek rakam olan 80 yazmasına rağmen bu yılki sonuç belgesinde söz konusu rakamın en düşük seviye olan 30 olması üzerine şaşkına dönen Polap, hakkını aramak üzere harekete geçti.

‘Mühendis olacaktım’

İlk olarak arkadaşlarını arayan Polap, onlarda böyle bir hata olmadığını öğrenince bu kez okul yönetimine başvurarak durumu anlattı. ÖSYM’ye hemen yazılı olarak itiraz dilekçesi gönderen Polap, itirazının 1 ay içinde değerlendirilip sonucun kendisine bildirileceğinin söylenmesiyle bir kez daha şoka girdi. Tercihlerin 18 Ağustos’ta başlayıp 24 Ağustos’ta son bulacağını belirten Polap, “Sınavdan 252 puan aldım, önlisans başarı puanı 80 olarak hesaplanmış olsaydı puanım artacak ve istediğim Makina Mühendisliği bölümünü kazanacaktım” dedi.

Dava açacak

İtirazın 1 ay içinde değerlendirilecek olmasının bir yılına mal olacağını kaydeden Polap, “Tercih işlemlerinin çok yakın bir zamanda başlayacak ve kısa sürede tamamlanacak olması beni endişelendiriyor. Kontenjanlara yerleştirmeler bittikten sonra benim dilekçeme gelecek cevap ne işime yarar ki? Bir yıl kaybım olacak diye korkuyorum. ÖSYM’yi telefonla aradığımda görüştüğüm memurlar ise bana, ’Dilekçen işleme alındı, kayıt numarası verildi. Komisyon toplanınca değerlendirilecek. En geç bir ay içerisinde cevabı gelir. Mağduriyetini bir şekilde giderirler’ diye cevap verdiler. Ancak tercihler ve ardından yerleştirmeler yapılacak benim dururum ne olacak” diye konuştu. Polap, mağdur olması halinde ÖSYM’ye dava açacak.

ÜDS başvuruları başladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM)9 Ekim 2011’de gerçekleştirilecek sonbahar dönemi 2011-Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’na (ÜDS) başvurular bugün başladı. Doçent adaylarına yönelik düzenlenen sınava, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar da girebiliyor. Ayrıca ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden lisans programı mezunları ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan önceki sınıfta öğrenim gören öğrenciler de bu sınava katılabilecekler. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sonuçlarının kullanılıp kullanılmayacağını öğrenmeleri gerekiyor. Sınav 09.30’da başlayacak ve 3 saat sürecek. Başvurmak isteyen adaylar sınav kılavuzu ile aday bilgi formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler. Adaylar, sınav ücreti olarak 40 TL ücret ödeyecek.

ETİKETLER

0