Binlerce göçmen Meksika sınırına dayandı

AA |  20 Ocak 2020 Pazartesi - 20:10 | Son Güncelleme : 20 01 2020 - 20:10

Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan yaklaşık 5 bin göçmen, Meksika sınırına ulaştı.


Ülke basınında çıkan haberlere göre, Guatemala'nın Meksika sınırındaki  Tecun Uman kentine ulaşan göçmenlerin, Meksikalı güvenlik güçlerinin kapattığı  Rodolfo Robles ve Hidalgo sınır kapılarındaki bekleyişi sürüyor.
 
Ülkelerindeki şiddet, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlardan kaçıp  daha iyi bir hayat aramak için ABD'ye ulaşmak isteyen Latin Amerikalı binlerce  göçmen, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'a sınırları açma  çağrısı yaptı.
 
Güvenlik güçleri, sınırı illegal yollarla geçmeye çalışan kişilere  karşı önlemlerini arttırırken, Ulusal Savunma Sekreterliği (SEDENA) ile Ulusal  Göç Enstitüsü'ne (INM) bağlı yetkililer, yığılmanın önüne geçmek amacıyla sınıra  geldi.
 
Sınırda bekleyen göçmenlerin sayısı 5 bine ulaştı.
 
Görüntülerde, göçmenlerin "Yaşasın Meksika", "Güzel Meksika" şeklinde  sloganlar attıkları duyuluyor.
 
Meksikalı yetkililer hoparlörden göçmenlere seslenerek, "Kendinizi  insan kaçakçılarına maruz bırakmayın, Meksika sizlere iş fırsatı sunuyor. ABD'nin  size iş imkanları sunacağı söylentisi yalandır. Aksine sizi kendi ülkelerinize  hemen iade edecek." şeklinde konuştu.
 
Meksikalı otoritelerin herhangi bir düzensizliğin önüne geçmek için  kapattığı bölgede, göçmenlik idaresi yetkililerinin yalnızca belgeleri olanların  içeri alınacağını duyurması üzerine dün kısa süreli arbede yaşanmıştı.
 
Sorunun, yetkililerin sükunet çağrısıyla çözülmesinin ardından  sınırdan küçük gruplar halinde girişlere izin verilmeye başlanmıştı.
 
Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda göçmen, Guatemala ve  Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışıyor.
 
ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonra Orta ve Güney  Amerika'dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.
 
ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan "Meksika'da Kal"  mutabakatı kapsamında, bu ülke üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü  ülke vatandaşlarının başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da  ikamet etmesi öngörülmüştü.