Binali Yıldırım: Siz konuşmayacaksınız, eserleriniz konuşacak

AA |  11 Haziran 2019 Salı - 13:06 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 22:49

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "23 Haziran'da tek bir oyumuza halel getiremeyecekler. Hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. Oy namustur namus. Sizin oyunuza sahip çıkmak boynumuzun borcudur." dedi.


Binali Yıldırım, İSTOÇ Ticaret Merkezi'nde faaliyet gösteren esnafla  kahvaltıda bir araya geldi.
 
Bağcılar Mahmutbey Mahallesi'ndeki İSTOÇ Büyük Cami'nin konferans  salonunda konuşan Yıldırım, insanların örf ve adetlerini yaşatarak ülkelerini  geleceğe taşıdıklarını söyledi.
 
Ülkelerin geçmişleriyle geleceklerini inşa edebildiklerini dile  getiren Yıldırım, İSTOÇ'un ilk yapıldığı dönemde şehrin dışında olduğunu ancak  şimdi kentin ortasında yer aldığını vurguladı.
 
İSTOÇ'un 20 binden fazla iş yeri ve 23 bin çalışanıyla her gün 70-80  bin kişinin gelip gittiği, muazzam bir şekilde üreten ve Türkiye'ye değer katan  bir site olduğunu anlatan Yıldırım, "İSTOÇ'un büyüklüğünü anlamak için yılda  dönen ciroya bakmak lazım. İSTOÇ'un cirosu, yılda 56 ilde dönen cirodan daha  fazla. Demek ki, Türkiye'nin, İstanbul'un üreten kalbi. Türkiye, nasıl  İstanbul'suz olmazsa, İstanbul da İSTOÇ'suz olmaz. Bu kadar önemli bir yerden  bahsediyorum." diye konuştu.
 
Seçim çalışmalarının insanları yorduğu düşüncesine katıldığını  belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Yeri gelmişken şunu söylemem lazım. 31 Mart'ta seçim yaptık. 31 Mart  seçimleri, Türkiye'nin her tarafından bitti, bir tek İstanbul'da kaldı.  İstanbul'un da ilçeleri tamam. Meclis üyeleri tamam. Bir tek Büyükşehir Belediye  Başkanlığı kaldı. Niye bitmedi? Açıkçası, biz, bu seçimlerin 31 Mart'ta  tamamlanmasını çok arzu ettik. Defalarca sandıkta sayım esnasında yapılan hileler  ve yolsuzlukları tespit ettik. Dedik ki, 'Gelin bu oyları yeniden sayılım. Bu  seçim sakatlanmıştır.' Dedik ki, oyların yüzde 10'u sayıldı. Rakip adayla  arasındaki fark yarıdan fazla azaldı. 29 bin idi, 13 bine düştü. Sadece yüzde 10  oy sayımıyla. Ben size soruyorum. Siz esnafsınız. Hesap kitaptan iyi anlarsınız.  Yüzde 10'dan aradaki fark yarının altına düşüyorsa, yüzde 90'ı sayarsak ne olur?  Hesap bu kadar basit."
 
"Mağdur İstanbulludur, esnaftır, iş adamıdır"
 
"Milleti bir daha yormayalım. Milletin işi gücü var. Gelin bu şaibeyi  ortadan kaldıralım. Herkes bundan emin ve rahat olsun" dediklerini hatırlatan  Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Fakat biz bu müracaatı yapar yapmaz, sadece 5 dakika içinde gece  yarısı CHP, İl Seçim Kurulunda ret kararı aldırdı. Yüksek Seçim Kurulu'na gittik,  o da CHP'nin ret kararını uyguladı. Ne sayıldı, dört ilçe sayıldı. İki ilçe de  kısmen sayıldı. Hepsi bu. 39 ilçe içinde bu kadar sayım yapıldı. Giden oyların 16  binini geri getirdik. Her şey ortada. Karşı tarafa, diyor ki, 'Biz de sayımdan  geriye oy kazandık.' Kardeşim senin kazandığını benim kazandığımı düştükten sonra  aradaki fark bu. Şimdi eşit oy alıyor. Normalde saydığımız zaman iptalden bir  tane oy bana geliyorsa, bir tane de ona gitmesi lazım. Kaybedersek eşit  kaybetmemiz lazım. Kazanırsak eşit kazanmamız lazım. Çünkü, verilen oylar ayağı  yukarı eşit. Arada 13 bin fark var. Fakat öyle olmuyor. Bizim çalınan oylar birer  birer geliyor. Öbür tarafa oy gitmiyor. Çalma daha nasıl olacak onu anlamıyorum.  Yüzde 10'da 16 bin oy geri geliyorsa, demek ki, bizim oylar iç edilmiş. Bunun  başka izahı var mı?
 
Ortada bir mağdur var. O da İstanbulludur, esnaftır, iş adamıdır.  Bunların hepsinin takipçisiyiz. 23 Haziran'da tek bir oyumuza halel  getiremeyecekler. Hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. Oy namustur namus. Sizin  oyunuza sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Evet artık bunun artık İstanbul'un da  Türkiye'nin de gündeminden çıkması lazım."
 
Artık seçimin gündemden kaldırılması gerektiğini belirten Yıldırım,  artık seçim değil, geçim ile ilgilenilmesi ve bunun gündeme getirilmesi  gerektiğini söyledi.
 
 "İstanbul, Türkiye demektir"
 
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, şu  değerlendirmelerde bulundu:
"Beni bilirsiniz. 17 yıldır millete hizmet için çalışıyor, gayret  ediyoruz. İstanbul, Türkiye demektir. Her birisi Türkiye'nin farklı illerinden  ilçelerinden buraya geldi. Ben öyle yaptım. 11 yaşında bu kente geldim. Bu şehre  borcumuzu ödememiz lazım. Bazıları, atıp tutuyor. Biz sadece belediye başkanı  olursak, yapacaklarımızı anlatmıyoruz. Arkaya dönüp baktığınızda dağ gibi  sorunları, dağ gibi eserlere dönüştüren bir kardeşiniz var. Sadece umut tacirliği  yapanlar değil, geçmişinde Türkiye'nin her köşesine mührünü vuran Recep Tayyip  Erdoğan ve Binali Yıldırım var. Sadece İstanbul'a yaptıklarımızı söylesek yeter.  İstanbul'a iki köprü yapıldı. Birini rahmetli Süleyman Demirel, diğer birini de  rahmetli Turgut Özal yaptı. Ama Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım iki tane yaptı.  Tünel yaptık. Marmaray'ı yaptık mı? Yanına yetmedi, bir de Avrasya Tüneli yaptık  mı? Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Siz konuşmayacaksınız, eserleriniz  konuşacak. Türkiye'nin her köşesinde eserlerimiz var. Yetmedi, İstanbul  Havalimanı'nı yaptık. Daha da çok şey yapacağız. Bu millet daha fazlasını hak  ediyor. İnsan o dur ki, bırak bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.  Binlerce eserimiz var. Milletimizin sayesinde, desteğiyle ne dediysek yaptık,  yine biz yaparız. Şimdi İstanbul için çok güzel projelerimiz var. Size  ihtiyacımız var. Bunları sizinle birlikte yapacağız."
 
Yolları böldüklerini ama Türkiye'nin bölünmesine asla müsaade  etmeyeceklerini vurgulayan Yıldırım, "Ülkeyi böldürtmeyiz. Bölücülerle,  teröristlerle asla yol yürümeyiz. PKK ile FETÖ ile iş yapmayız. Bu kadar açık. Bu  ülkenin birliğine, beraberliğine, bu milletin kardeşliğine düşmanlık eden, gözünü  kırpmadan sivil insanları katleden, 15 Temmuz gecesi genç fidanları, sivil  kardeşlerimizi şehit eden alçak örgütlerle işimiz olmaz. Bizim işimiz, sizlerle  İSTOÇ ile." ifadelerini kullandı.
 
"Kim olursa olsun vız gelir tırıs gider"
 
İSTOÇ'ta 38 farklı iş kolu olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları  kaydetti:
 
 "Her şey çok ama çok daha güzel olacak. Hiç merak etmeyin. Bir  olacağız, iri olacağız, birlikte olacağız, kardeş olacağız ve hep birlikte kardeş  olacağız. Ay yıldızlı bayrağımıza, toprağımıza göz dikenlere göz açtırmayacağız.  Bütün bunları pazar günü, bir televizyon programında, İstanbul için ülkemiz için  Türkiye için düşüncelerimizi 82 milyon vatandaşımızla paylaşacağız."
 
Yıldırım, bir katılımcının "İsmail Küçükkaya taraf" diye bağırması  üzerine, "Kim olursa olsun vız gelir tırıs gider. Önemli değil. Hiç kimse, hiçbir  bahanenin arkasına sığınmasın. Anlımız ak, başımız dik. Bu milletin içinde ilk  günkü gibi aynı şekilde gururla yürüyoruz. Her zaman milletimizle bir olduk.  Milletimizle beraber yol yürüdük. Zor günlerde de güzel günlerde de beraberdik.  Allah birliğimiz, dirliğimiz daim etsin. İSTOÇ, hazır olun. Çok daha güzel işleri  birlikte yapmaya hazır olun. Onun için 23 Haziran işini ortadan kaldıralım  önümüze bakalım ve geleceği birlikte inşa edelim." dedi.
 
Yıldırım, kahvaltı sonrası gazetecilerin sorularını da cevapladı.
 
Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Twitter'dan  "MHP'nin suskunluğunu mesnetsiz yere yanlış yoranlar var." paylaşımına ilişkin  soruya, "Doğru demiş, Sayın Bahçeli mitili İstanbul'a attı. Seçime kadar da  Cumhur İttifakı adayı için bütün teşkilatlarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Bunun  dışında herhangi bir faaliyeti yok. Diğer konular hiçbir şekilde bizim  ittifakımıza zarar veremez." diye cevapladı.
 
Bahçeli'nin, "Kürdistan ve Lazistan diye bir yer yoktur Türkiye'de."  paylaşımı hakkında da Binali Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Bunlarla ilgili yorum yapma ihtiyacı duymuyorum. Cumhuriyet  kurulmadan önce bu bölgelerde Osmanlı topraklarında her türlü etnik gruba sahip  temsilciler vardı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk bütün bu temsilcileri bir araya  getirerek işgal altındaki Anadolu topraklarının bağımsızlığını kazanması için  büyük bir mücadele başlattı durum bu."
 
 
Yıldırım'dan Bahçelievler'de pazar ziyareti
 
Binali Yıldırım, Bahçelievler'de pazar ziyaretinde bulundu. Seçim çalışmaları kapsamında Bahçelievler'e gelen Binali Yıldırım Hürriyet Mahallesi'nde kurulan halk pazarını ziyaret etti. Pazarcılarla sohbet eden Yıldırım, alışverişe çıkan vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Yıldırım, pazar ziyareti sırasında alışverişte yaptı. Yıldırım, bir tezgahtan domates satın aldı.