Binali Yıldırım Silikon Vadisi’nde!

AA |  20 Eylül 2019 Cuma - 16:29 | Son Güncelleme : 20 09 2019 - 16:29

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, California eyaletinde bulunan Silikon Vadisi’nde Apple, Google ve Facebook şirketlerini gezerek incelemelerde bulundu.


San Francisco ve Silikon Vadisi'ni ziyaret eden Yıldırım ve heyeti,  Apple, Google ve Facebook'ta yetkililerle görüşerek fikir alışverişinde bulundu.  Yıldırım ardından HAVELSAN'ın tamamını satın aldığı simülatör teknolojileriyle  bilinen Quantum3D şirketini gezerek incelemelerde bulunuldu.
 
Yıldırım ve heyetine, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz da  eşlik etti. Aynı zamanda Quantum3D'de Türk girişimci ve mühendislerle bir araya  gelen Yıldırım, şirkette danışman olarak görev yapan Dr. Öğretim Görevlisi İzzet  Darendeli'nin şirket hakkındaki sunumunu izledi.
 
Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk girişimciler ve  Silikon Vadisi'nde eğitim gören Türk vatandaşlarından bölgede kazandıkları  deneyimleri, kazandıkları uzmanlık alanlarını Türkiye'nin teknolojide daha ileri  gitmesi ve fark oluşturması için kullanmalarını, elde ettikleri patentleri,  ürettikleri ürünleri ve geleceğin teknolojilerini Türkiye'nin daha da ileri noktaya gelmesi için kullanmalarını beklediklerini ifade etti.
 
 
Yıldırım, ''Böylesine gelişmiş teknolojilerde Silikon Vadisi’nde kendi  mühendislerimizin bizim insanımızın sayısının çok daha fazla olmasını arzu  ederiz. Buradaki büyük şirketlerde bilim insanı ve mühendislerimizin çalışıyor  olması ülkemiz adına çok sevindirici bir şey. Gurur duyduk.'' dedi.
 
 
Buradaki temaslarının ardından California eyaletinin Menlo Park  şehrinde bir Türk restoranındaki etkinlikte konuşan Yıldırım, ''Ülkemizin sahip  olduğu potansiyel ve ülkemizin genç girişimci ruhuna sahip insanlarının bugün  gerek Türkiye çapında gerekse dünya genelinde çok daha etkin konumda olması lazım  diye düşünüyorum. Bunun için herkes başarılarını ortaya koyabilir ve bundan sonra  kolektif çalışmanın önemli olduğunun kanaatindeyim. Bir misyonunuz olduğunun  bilinciyle ülkemizin bayrağını burada dalgalandırıyorsunuz, ismini burada temsil  ediyorsunuz.'' ifadelerini kullandı.
 
 
Kanseri erken teşhiste çığır açan Dr. Gözde Durmuş'a, Yıldırım  tarafından MÜSİAD'ın hazırladığı ''Başarılı Türk Bilim İnsanı'' plaketi verildi.