Binali Yıldırım, Pendik'te cemevi açılışı yaptı

AA |  02 Mart 2019 Cumartesi - 19:15 | Son Güncelleme : 02 03 2019 - 19:15

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, "Bu topraklarda nefret, ayrımcılık hayat bulamaz. Her türlü ayrımcılığın karşısında daha fazla kenetleneceğiz, daha fazla bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, birlikte Türkiye olacağız." dedi.


Binali Yıldırım, Kavakpınar Cemevi'nin açılış töreninde, 'Cem'in bir  araya gelmek ve birleşmek anlamına geldiğini belirtti.
 
Kendi adını Sivas'taki komşularından aldığını dile getiren Yıldırım,  "Adımı komşu Binali koymuş. Anne ve babam çok iyi bir adam olduğu için adımı onun  adını koymuşlar." dedi.
 
Alevi-sunni kardeşliğine vurgu yapan Yıldırım, "Bu kültürü bilen ve  beraberce yaşayan bir gelenekten geliyorum. Yan yana, can cana yaşadık. Ben bu  kültürün içinde büyüdüm. Hz. Ali, Hz. Peygamberimizin yol arkadaşı, can yoldaşı,  damadı, İslam halifesi... Adımın içinde o Ali var ya hem çok büyük gurur, hem çok  büyük mutluluk, hem de çok büyük sorumluluk. Velhasıl komşumuz bu adı vererek  çıtayı epeyce yükseltmiş." ifadesini kullandı.
 
 
"Birbirimizin çocuklarına isim verecek kadar yakınız. Birbirimize  kirvelik yapacak kadar yakınız. Biz iç içe yaşadık, birlikte yaşadık, birlikte  yaşamaya bundan sonra da ilelebet devam edeceğiz. Kimse aramıza fitne, fesat  sokmaya muvaffak olamayacak." diyen Yıldırım, bu toprakların ortak yurt olduğu  kaydetti.
 
Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"İstiklal mücadelesini birlikte yaptık. Düşmanı bu topraklardan  birlikte kovduk. Bağımsızlık mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah  arkadaşlarının bu bağımsızlık mücadelesinde hep beraber olduk. Acımız bir,  mutluluğumuz bir, umudumuz bir, heyecanımız bir. Türkiye'nin geleceğinde de  yarınlarında da yine birlikte olacağız. Bu topraklarda nefret, ayrımcılık hayat  bulamaz. Her türlü ayrımcılığın karşısında daha fazla kenetleneceğiz, daha fazla  bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız,  birlikte Türkiye olacağız."
 
Paylaşacak çok şey bulunduğunu ancak ayrışacak hiçbir şeyin  bulunmadığını aktaran Yıldırım, sözlerini, "Ayrılıklarımızı hep zenginlik olarak  görüyoruz. Tabuları yıktık, halkımızın beyinlerindeki duvarları parçaladık.  Milletimizin birbirine kulak vermesini sağladık." diye  tamamladı.
 
Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, AK Parti Pendik Belediye Başkan  Adayı Ahmet Cin, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cemevi Dernek Başkanı  Mahmut Türkmen de etkinlikte selamlama konuşması yaptı.
 
 
Konuşmaların ardından Yıldırım ve protokol, açılış kurdelesini kesti.  Yıldırım, etkinlikte kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar ve  çocuklarla fotoğraf çektirdi.

ETİKETLER