Binali Yıldırım: İstanbul'u dünyanın kalbi haline getireceğiz

AA |  09 Şubat 2019 Cumartesi - 21:24 | Son Güncelleme : 09 02 2019 - 21:24

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "İstanbul'u yeni dönemde esnafıyla, sanatkarıyla, işçisiyle, genci yaşlısıyla, bir olacağız, beraber olacağız, dünyanın kalbi haline getireceğiz, dünyanın baş şehri yapacağız" dedi.


İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği istişare toplantısında,  Yıldırım, esnafın ekonominin ve ticaretin bel kemiğini oluşturan kesim olduğunu  anlattı.
 
Yıldırım, esnaf ve sanatkarların Türkiye'nin birliğini, beraberliğini,  barışını temsil eden meslek mensupları olduğunun altını çizerek, "Hesabiliği de  hasbiliği de bilen sizlersiniz. Hesap yapmadan nasıl iş olmayacaksa, hasbi  olmadan da ticaret olmaz. Ülkemizde 1 milyon 800 bine yakın esnafımız var,  aileleriyle 10 milyon insan demek. 10 milyon insan esnaflıktan geçimini sağlıyor,  Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlıyorsunuz. İstanbul'da da durum farklı değil,  104 bin kayıtlı esnaf kardeşimiz var, bunları da aileleriyle düşündüğümüzde 1  milyon kardeşimiz esnaflıktan geçimini sağlıyor. Bu, İstanbul için önemli bir  güç, önemli bir sayı. " ifadelerini kullandı.
 
" İstanbul' deyip geçmeyelim. İstanbul eğer tek başına ülke  olsaydı, Avrupa'nın 13. dünyanın 41. ülkesi olurdu." diyen Yıldırım, Türkiye  ekonomisinin yüzde 40'ını İstanbul'un ürettiğini, 168 milyar dolarlık ihracatın  ve 223 milyar dolarlık ithalatın yarıya yakınının İstanbul'dan yapıldığını  belirtti.
 
İstanbul'un Türkiye'nin lokomotifi, Türkiye'nin kalbi olduğunu aktaran  Yıldırım, İstanbul'da havacılık alanında yapılan çalışmalar hakkında  katılımcılara bilgi verdi.
 
Dünyanın gelişmiş ülkelerine en yakın şehrin İstanbul olduğunu dile  getiren Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Anadolu'daki illerimizden farklı bir özelliği var İstanbul'un.  İstanbul, Türkiye'nin özeti... 81 vilayetimizin her rengi İstanbul'da var, tam  bir Türkiye mozaiği, hayat kesintisiz devam ediyor. Türkiye'de 100 lira vergi  toplanıyorsa, 49 lirasını İstanbul veriyor. Herkesin bunu bilmesi lazım, İstanbul  hapşırırsa Türkiye nezle olur, o kadar önemli. İstanbul'u yeni dönemde esnafıyla,  sanatkarıyla, işçisiyle, genci yaşlısıyla, bir olacağız, beraber olacağız,  dünyanın kalbi haline getireceğiz, dünyanın baş şehri yapacağız."
 
Değişimin iyi okunması gerektiğine dikkati çeken Yıldırım,  "Bugünlerde, esnaf olarak, ülke olarak bazı sıkıntılarımızın olduğu bir sır  değil. Türkiye, buna benzer sıkıntıları geçmişte de yaşadı. 2008 küresel krizi  ile başlayan, dünya ticaretindeki daralma halen devam ediyor, henüz düzelmiş  değil. Üzerinden 10 yıl geçti, dünyanın Gayri Safi Milli Hasıla'sı 80 trilyona  çakıldı kaldı. Dolayısıyla, dünya pazarının büyümemiş olması bizi de etkiliyor.  Elle gelen düğün bayram, bu sıkıntıların da üstesinden dayanışma, birlik ve  beraberlikle geleceğiz, buna inancım tam." ifadelerini kullandı.
 
Binali Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişiminden sonra yaşanan sürece  atıfta bulunarak, arka arkaya alınan tedbirler sayesinde 2017'de yüzde 7,4'lük  büyümeye ulaşıldığını, şimdi de hükümetin gereken her türlü tedbiri aldığını,  ihracatın, küresel rekabetin artmaya devam ettiğini aktardı.
 
Yıldırım, Türkiye'nin alışılmış pazarlarla yetinmediğini, yeni  pazarlar aradığını, bu sene ilan edilen "Güney Amerika yılı" kapsamında, oradaki  pazarlara da girileceğini söyledi.
 
"Gelecek gençlerle gelecek, gelecek bilişimle gelecek"
 
Türkiye'yi, ekonomiyi büyütmek için yapılan çalışmalar hakkında bilgi  veren Yıldırım, dünyada yaşanan değişim ve dönüşüme işaret etti.
 
Yıldırım, dünyadaki teknolojik gelişmelere değinip, bu alanda  Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak alanlar bulunduğunu belirterek, "Gelecek  gençlerle gelecek, gelecek bilişimle gelecek. Bir genç kardeşimi artık  bilgisayarın başına oturup, akıl teriyle 1 milyon dolarlık yazılım yapıp  satabiliyor." dedi.
 
Değişimi İstanbul'da da Türkiye'de de beraber gerçekleştireceklerinin  altını çizen Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Biz borçlanarak büyüyen, zenginleşen, istihdam oluşturan, yatırım  yapan, ihracatını artıran bir ülkeyiz. Kaynakla ilgili yaşadığımız yaşadığımız bu  geçici sorun, içinde bulunduğumuz durgunluğun da sebebidir. Ama çok şükür,  Türkiye'de güçlü bir iktidar, istikrar, güven var. Türkiye, bugüne kadar, benzer  badirelerden nasıl yüzünün akıyla çıktıysa, bundan sonra da çıkmasını elbette  başaracaktır, merak etmeyin. Yarınımız bu günümüzden daha güzel olacak. Türkiye,  bölgede sadece kendinin, milletinin, geleceğinin teminatı değil, 1,5 milyon  mazlum milletlerin de aynı zamanda hamisidir, koruyucusudur."
 
"Bu şehre borcum var"
 
Binali Yıldırım, ihracatı artırmak için gayret eden Ticaret Bakanı  Ruhsar Pekcan ve ekibine teşekkür ederek, cari açığın azalması için ihracatın  daha da artırılması gerektiğini kaydetti.
 
"Alma ağacının altında değil, satma ağacının altında duracağız." diyen  Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Bunun için İstanbul seçilmiş bir merkezdir. Sizlerle, 10 milyon esnaf  ailesiyle Türkiye'de, 1 milyonu bulan esnaf ailesiyle İstanbul'da rekor üzerine  rekorlar kıracağız, buna kararlıyız. 31 Mart'ta İstanbul kararını verecek,  vereceğiniz karar İstanbul için, İstanbullular için hayırlı, uğurlu olsun. Bizim  için ulaşım, trafik, park, yeşil alan, güvenlik gibi bilinen sorunlarını çözmek,  kolay yapacağımız işler ama daha fazla mesai harcayacağımız işler, İstanbul'u,  İstanbul'un genç kuşaklarını geleceğe hazırlamak, insana daha fazla yatırım  yapmak. 16 yıl boyunca, altyapıya çok yatırım yaptık, yolları böldük ama  Türkiye'yi böldürtmedik, böldürtmeyiz. İstanbul'da, Türkiye'de şimdi, artık üst  yapıya yatırım zamanı geldi. Türkiye'nin her tarafında, ulaşım, iletişim sorununu  çözen İstanbul'da çözemez mi? Bu şehre borcum var, şimdi bu borcu ödemeye  geliyorum."
 

ETİKETLER