Binali Yıldırım gençlerle buluştu 'Türkiye'nin en büyüğünü İstanbul'a kuruyoruz'

AA |  25 Mart 2019 Pazartesi - 14:09 | Son Güncelleme : 25 03 2019 - 14:19

Yıldırım, Medipol Üniversitesinin Kavacık'taki kampüsünde düzenlenen "Gençler Soruyor, Başkan cevaplıyor" programında gençlerle sohbet etti. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, metro istasyonlarında kütüphaneler kuracaklarını, araçlardan inenlerin buradan kitap alıp okuyup geri getireceğini belirterek, "İstanbul'a Türkiye'nin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz. Rami Kışlası en büyük kütüphane olacak. Burada 7 milyon kitap olacak." dedi.


Prof. Dr. Erdoğan Kunter'in moderatörlüğünü yaptığı programda  Yıldırım, gençlerin çeşitli konulardaki sorularına cevap verdi.
 
Üniversitelerde okuyan öğrencilerin Türkiye'ye ciddi katkı sunduğunu  ve yakın gelecekte yetişen bu gençlerin Türkiye'nin geleceğini devralacağını  anlatan Yıldırım, "Okuduğunuz bölümü, branşı en güzel şekilde tamamlayacaksınız.  Ama üniversitede sizler şanslısınız. Bizim zamanımızda böyle üniversiteler yoktu.  O zamanlarda anarşik olaylar çok fazlaydı. Bir gün okul vardı iki gün kapalıydı.  Bunlar belki size inandırıcı gelmeyebilir ama durum buydu. Ölümle yüzleşerek güç  bela okuduk ve bitirdik. Şimdi ne güzel çok üniversitemiz var. Seçenekleriniz çok  fazla. Mutlaka bir dili, hakim olacak şekilde öğrenin. Sonraki hayatınızda çok  daha fazlası olur." diye konuştu.
 
Teknoloji konusunda dışarıya bağımlılığın azalması için gençlere çok  fazla görev düşeceğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Öğrencilerin sokak ile okulu dengeli bir şekilde götürmesi lazım. Şu  anda en büyük güç bilgidir. Bilgiye sahip olan, onu kullanan ülkelere 'online',  bunu kullanmayan ülkelere ise 'off-line' ülkeler denir. Belediyelerin, şehri  dünyada marka olması için bir fark oluşturma gibi bir görevi var. Bunun içinde  herkesin yapmadığı bir şeyi yapmaktır. Bundan dolayı İstanbul 4.0 diyoruz. Bu,  akıllı şehri, bilişim ve teknoloji ile yönetmek demektir. İstanbul'da her gün 30  milyondan fazla veri toplanıyor. Bu verilerin incelenmesi ve buradan sonuç  çıkartılması maalesef yapılmıyor. Bunu yapacak mühendisler yok. Yeni dönemde  gençlere çok ihtiyacımız olacak. Bu konuda Bayrampaşa'da büyük bir merkezi  yapacağız. Belediyenin bütçesinde bu iş için 500 milyon lira para ayıracağız.  Sadece belediyeye yazılım yapmayacaksınız. İşinizi kuracaksınız. Akıl teri ile  üretim yapacaksınız. Akıllı şehir konseptinde şu var. Sorun bize gelmeden  çözülecek."
 
"İSTANBUL'A TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİNİ KURUYORUZ"
 
İstanbul'da eskiye oranla kütüphane sayasında azımsanmayacak nitelikte  bir artış olduğunu kaydeden Yıldırım, "Metro istasyonlarında kütüphane kuracağız.  İnsanlar, metrodan inerken kitap alacak, okuyup tekrar getirecekler. İstanbul'a  Türkiye'nin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz. Rami Kışlası en büyük kütüphane  olacak. Burada 7 milyon kitap olacak. Bir tanesi de Gümüşsuyu'nda var. Onu  Gümüşsuyu Askeri Hastanesiyle birleştiriyoruz. Buraya Atatürk Şehir Kütüphanesi  kuruyoruz. Kütüphane işini çok önemsiyoruz. Bir de kıraathaneler da başlı başına  kütüphane olarak düzenleniyor. Burada üniversiteye hazırlananlar var. Gençler,  toplanıp okuyorlar. Yeterince okuyamıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım, İstanbul'da trafik ve ulaşım sorununu çözeceklerini, bunları  için plan ve projelerinin hazır olduğunu dile getirerek, "Asıl çözüm raylı  sistemde. 5 yıl içinde raylı sistem uzunluğunu 518 kilometreye çıkartacağız.  Yollardaki yük yüzde 35 azalacak. Trafik akıcı hale gelecek. Tam kesintisiz  ulaşım raylı sistemde. Yollardaki yükü, trenlere aldığımızda, İstanbul'da ulaşım  çilesi bitecek." dedi.
 
İstanbul'un sağlık hizmeti sunma konusunda dünyada 5. il olduğunu  anlatan Yıldırım, "Sağlık alanında İstanbul'da ciddi bir kapasitemiz var.  İstanbul'da 40 bin yatak var. Bunların çoğu lüks otel statüsünde. Doktorumuz da  çok. Bir yandan da siz gençler, yetişiyorsunuz. Yetişmiş sağlık elemanlarının  sayısı da arttı. Yakın bir gelecekte sağlıkla ilgili insan sermayesi açığımız  kapanacak. Burada muazzam bir potansiyel var. Dünya nüfusu yaşlanıyor. Bu  insanların sağlık hizmetine ihtiyacı var. Yakın gelecekte, İstanbul en az 3  milyar dolar bir para elde edebilir. Sadece yabancılardan alacağımız para değil.  Bu alanda istihdam da oluşacak. Onun için fuar ve kongre turizminin gelişmesi  geliyor." diye konuştu.
 
 
"15 TEMMUZ, AKLINI KİRAYA VERENLERİN DÜŞTÜĞÜ SEFALETİN ADIDIR"
 
Bir öğrencinin "15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında başbakanlık  görevi yürüttünüz. O gece yaşadıklarınıza ilişkin bilgi verir misiniz?"  şeklindeki bir soruya, Yıldırım, şöyle cevap verdi:
 
"İnşallah, bu ülke 15 Temmuz'u bir daha yaşanmaz. Ne yaparsanız yapın,  kiminle dostluk yaparsanız yapın, aklınızı kiraya vermeyin. 15 Temmuz, aklını  kiraya verenlerin düştüğü sefaletin adıdır. Askerin, kılık kıyafetini, tankını,  topunu, uçağını al, sonra bunlarla millete saldır. Bu akıl alacak bir şey değil.  Çok büyük bir sıkıntıydı. Sizler de yaşadınız. 82 milyon vatandaşın sorumluğunu  taşıyordum. O gecen bizim için çok uzun oldu. O gece 300'den fazla telefon  görüşmesi yaptım. Konuştuğumuz adam FETÖ'cü. Telefonun öbür tarafından ‘şunu,  şunu yap’ dediğim adam ıslık çalarak dinliyordu. Başardık. Cumhurbaşkanımızın  dirayeti, milletimizin cesaretiyle milletimiz meydanlara indi. O ana kadar,  'Gençler memleketin sorunlarıyla ilgilenmiyor. 'Apolitikler' deniliyordu. Ancak o  gece meydanlarda gençler ve kadınlar vardı. Bayrağını, vatanını, seven herkes  meydandaydı. Ay yıldızlı bayrak inmedi, ezanlar dinmedi, alçaklar hak ettikleri  cezayı gördü. Bir kez daha bu milletin evladı olduğum için gurur duydum. Tanka,  topa, tüfeğe karşı mücadele eden başka bir millet yok. Vatan, bayrak, insan,  sevgisi budur."
 
"Seçildikten sonra yapacağınız ilk iş ne olacak?" diyen bir gence,  Yıldırım, "Beni seçerseniz 10 saat uyuyacağım" diyerek cevap verdi ve şunları  söyledi:
 
"Hemen sonraki işimiz belli. Herkesi toplayıp, gençlerden, işçilerden,  iş insanlarından, emeklilerden brifingi alacağım. Bilgi aldıktan sonra  yöneticileri dinleyeceğim. Muhtemelen onlar, 'her şey pırıl pırıl' diyerek,  işlerin ne kadar güzel gittiğini anlatacak. Ancak ben ilk toplantımı damdan  düşenlerle yapacağım. Sonra onlara hizmet götüren ekiple konuşacağız."
 
Gençlerin, bilişim, teknoloji, yazılı ve yapay zeka konusundaki  sorularına muhatap olan Yıldırım, "Yurt dışına gidenler geri dönecek. Belki 30  sene sonra dönecek. Bu süre uzun ama kısaltmak lazım. Türkiye'de iki kuşak var.  Birisi siz gençlersiniz ki, sizler dijital yerlisiniz. İkincisi bizleri ki, biz  de dijital göçmeniz. 2004'te 'plazadaki gazeteler olmayacak' dediğimde bana  güldüler. Ama bu gerçekleşti. Fiber ağlarıyla ülkeyi donatmasaydık, bugün  Türkiye'de internet yoktu. Cep telefonlarınız artık sizin yol arkadaşınız gibi.  Bu dönüşümü başarmak zorundayız. E-devlet yüzde 70 oranında kullanılmaya  başlandı. Bilişimin gücünü artırabiliriz. Ülke için oyun ve eğlence olmadığını,  önemli bir katma değer oluşturduğu görebiliriz. Burada çok fazla hızlı  ilerleyebiliriz. Gelecek burada. Bunun ustası siz gençlersiniz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Yıldırım, belediye başkanı seçilmesi gençlerin diledikleri gibi spor  yapabilmeleri için her türlü imkanı sunacaklarını anlatarak, "Belediyeye ait spor  salonları öğrencilere bedava olacak. Salonlara gelen öğrenciler, öğrenci kartını  gösterecek ve sporunu yapacak. Salon yapmışız orada duruyor. Gelsin millet spor  yapsın." dedi.
 
Engelli bir öğrencinin "başkan seçilmesi halinde neler yapacağına"  ilişkin sorusuna Yıldırım, "Öncelikle zihinlerdeki engeli kaldıracağız. Gerisi  kolay. 'Engelli değilim diyenler' engelli adayıdır. Her an engelli olabilir. Onun  için hayatın her iki tarafını da birlikte görmek lazım. Bunun dışında altyapının  engellilerin hayatını kolaylaştıracak hale getirmek gerekiyor. AK Parti  hükümetleri, engellilere yönelik çok ciddi iyileştirmeler yaptı. Artık  engelliler, hayatın her alanında varlar. Sadece kamu kurumda çalışan engelli  sayısı 50 bini geçti. Toplumu birbirinde ayırmadan herkese eşit fırsatları vermek  lazım. Bunların hayata daha fazla katılımı için yapılacak işler de var." diyerek  yanıtladı.
 
Soru cevabın ardından, Binali Yıldırım için fahri doktora tevdi töreni  düzenlendi. Fahri doktora cübbesini Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Sabahattin Aydın, Yıldırım'a giydirdi.
 
Program, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın günün anısına İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'a hediye takdim edilmesiyle sona  erdi.