Binali Yıldırım: Ücret artışı olmayacak

05 Şubat 2019 Salı - 22:34 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 0:12

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım, A haber canlı yayınında soruları yanıtladı.


TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Binali Yıldırım, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.  Seçim çalışmalarına yönelik bilgi veren Yıldırım, 18 Şubat itibariyle partilerin  resmen adaylarını göstereceğini, seçim kurulunun inceleyerek itirazları  değerlendireceğini, 2 Mart günü kesin listelerin ilan edileceğini hatırlattı.
 
Dolayısıyla 18 Şubat tarihine kadar yapılan çalışmaların hazırlık  mahiyetinde olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bu seçim dönemi biraz daha uzun gibi  gözüküyor. Sahada zaman zaman ziyaretler yapıyorum. Gördüğüm şey, vatandaş henüz  seçim havasına girmiş gözükmüyor. Adayları tanımaya çalışıyor. Bizim için  İstanbul önemli. İstanbul'un nüfusu 15 milyon 67 bin 724. Dolayısıyla İstanbul  Türkiye'nin 5'te birine nüfus olarak sahip." ifadelerini kullandı.
 
Binali Yıldırım, 31 Mart yerel seçimlerinin 15. seçimi olacağını dile  getirerek, "17 yıl içinde 15 seçim geçirdik. 3 Kasım 2002'de başlıyor. Bunun  içinde 6 genel seçim, 3 yerel seçim, referandumlar var. Dolayısıyla 14 seçim  geride kaldı. Şimdi 15. seçimimize gireceğiz. 14 seçimin 14'ünde de milletimizin  desteğini alarak yola devam dedik. Bu seçim benim için çok özel. " diye konuştu.
 
Bir soru üzerine Yıldırım, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu ile Başbakanlığı döneminde Beylikdüzü ilçesiyle  ilgili bir mesele vesilesiyle görüştüğünü, aday olduktan sonra da kendisini  telefonla arayarak "hayırlı olsun" dediğini belirtti.
 
"İstanbul iki yaka bir sevda.."
 
HDP'nin CHP-İYİ Parti adayına desteği ve İstanbul'da aday  göstermemesine ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları söyledi:
 
"Başbakanlığım sırasında, parlamenter sistemi değiştirip başkanlık  sistemine geçiş için bir süreç başlattık. Bu süreç 4 Ekim 2016'da başladı.  Başkanlık sistemine yönelik bir ittifak oluşturduk Sayın Bahçeli ile. Meclis'e,  Anayasa değişiklik teklifimizi verdik, Meclis görüşmelerini birlikte yaptık, daha  sonra halk oylamasında 'Evet' kampanyasını birlikte yaptık. O kampanyanın  karşısında da 'Hayır' kampanyası oluştu. O zaman İYİ Parti yoktu. Kim vardı? CHP  ve HDP vardı. 'Evet' ile Anayasa değişikliği kabul edildi. Onun arkasından da 24  Haziran seçimleri gerçekleşti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlık sisteminin ilk  Başkanı seçildi. 27. dönem meclisi de yeni sistemin aynı gün belli oldu. Ben,  Başbakanlık görevimi bıraktım, son Başbakan olarak tarihe geçtik. Sonra yeni  sistemin ilk Meclis Başkanı olarak Meclisimiz ve milletvekillerimizin iradesiyle  seçildim. Hala bu görevdeyim. 18 Şubat itibariyle de bu görevimi İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığım sebebiyle bırakacağım."
 
Yerel seçim sürecinde de iki ittifakın olduğunu belirten Yıldırım, "Bu  da benim aklıma şunu getiriyor; İstanbul iki yaka bir sevda. Yani Cumhur  İttifakı'nı bir yaka, Millet İttifakı'nı başka bir yaka sayarsanız, İstanbul'un  fiziki pozisyonuna da uyuyor ama benim hiç arzu etmediğim bir şey, İstanbul  seçimlerinin bu ittifakların mücadelesinin gölgesinde kalması. Ben isterim ki  vatandaşlarımız, bizi dinlesinler. İstanbul ile ilgili hedeflerimizi,  projelerimizi, vizyonumuzu anlatalım. Yoksa ittifakların genel siyasete yönelik  mücadelelerinin gölgesinde İstanbul seçimi geçmesin." dedi.
 
 "Kimse, Kürtlerin oyunu kendi cebinde sanmasın"
 
HDP'nin İstanbul'da aday çıkarmamak şeklinde bir duruş sergilediğini,  bunun ne anlama geldiğini seçmenin değerlendireceğini dile getiren Yıldırım, "CHP  tarafından seçilen bazı ilçe adaylarına baktığımız zaman HDP'nin nerede durduğu  gayet aşikar. 15 Temmuz darbe girişiminden beri HDP bizim yanımızda hiç yer  almadı, hep CHP'nin yanında yer aldı. Bu sefer de durum aynı olacak. Bunun için  kehanete lüzum yok. Kim hangi ittifakta olursa olsun, oy kullanan İstanbulluların  desteğine talibim ve tamamının belediye başkanı olacağım. Kimse, Kürtlerin oyunu  kendi cebinde sanmasın. Kimse, diğer toplum kesimlerinin oyunu cebinde sanmasın.  İstanbullulardan beklediğim, İstanbul'un geleceği için karar verin, İstanbul  partisi diye olaya bakın, İstanbul'un işlerini en iyi şekilde kim görecekse ona  göre karar verin diye talep ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhur İttifakı'nda genel başkanlar düzeyinde ortak miting çalışması  yapıldığını belirten Yıldırım, Beşiktaş, Maltepe, Silivri adaylarının MHP'den  olduğunu, İstanbul ilçeleri düzeyinde beraber çalışacaklarını kaydetti.
 
"Ücretlerde artış yok"  
 
Yıldırım, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinin de yıl sonuna kadar aynı olacağını, ücretlerde artış olmayacağını dile getirdi. 

ETİKETLER