Binaların deprem riski internette

19 Haziran 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 2:30

ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firmanın geliştirdiği uygulamayla vatandaşlar internet üzerinden ücretsiz olarak binalarının depreme karşı risk değerlendirmesini yapabilecek.


ODTÜ Teknokent’te hizmet veren bir firmanın geliştirdiği uygulamayla vatandaşlar internet üzerinden ücretsiz olarak binalarının depreme karşı risk  değerlendirmesini yapabilecek. “İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi” uygulamasıyla Ege ve Marmara Bölgeleri öncelikli olmak üzere 81 ilin riskli bina dağılım haritasının çıkarılması hedefleniyor. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer, “Özellikle son günlerde birçok deprem oluyor ve ülkemizin yüzde 90’dan fazlası deprem riski altında, o yüzden bu ön değerlendirme ile içiniz daha rahat edebilir ve depremlerde binanızın performansıyla ilgili bir ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Geliştirdiğimiz uygulama ile bütün  Türkiye’deki bina stoğunu çok hızlı bir şekilde depreme karşı değerlendirme şansımız olacak” dedi.
 
Riski öğrenmek ücretsiz
 
Prof. Dr. Türer, uygulamaya “www. analiz.yapidestek.com.tr”  adresinden ulaşıldığını belirterek, kullanımına ilişkin detayları da paylaştı. Kişilerin internet bağlantısı olan bir bilgisayar üzerinden web adresine girerek kayıt yaptırmaları gerektiğini belirten Türer, sonra açık adresle ya da harita üzerinden değerlendirmesini almak istedikleri binanın  seçildiğini söyledi.
Vatandaşların verdiği yanıtlara göre binalar için puanlama yapıldığını  anlatan Türer, seçilen 4 farklı analiz yöntemi sonucunda binalara “riskli, hafif  riskli ya da risk bulunmadığı”na ilişkin kapsamlı bir değerlendirme raporu  hazırlandığını aktardı. 
 

ETİKETLER

odtü teknokent deprem risk