Bilimden doğaya sanattan spora yaz kampları

BURAK KARA / bkara@gazetevatan.com |  25 Haziran 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 25 06 2017 - 2:30

Yaz tatiline giren öğrenciler için doğa sporlarından, bilim ve sanat kamplarına kadar birçok alternatif tatil seçeneği var.


Eskiden sokak vardı. Yaz tatili başladığında tüm çocuklar sokaklara doluşur, sabahtan akşama oyun kurup oyun bozar keyifle yazı geçirirdik. Ya da anneanne ve büyükannelerimizin yaşadığı köylere gider yazı doğada geçirirdik. Anne babalarımız bugünün ebeveynleri gibi "Eyvah yaz tatili geldi, şimdi çocuğa nasıl bakacağız" diye düşünmezdi.

Günümüzün şehir yaşantısı buna izin vermiyor. Avrupa ve Amerika'da yaz boyunca düzenlenen spor ve aktivite ağırlıklı kamplar artık ülkemizde de yaygınlaştı. Uzun yaz tatiline giren öğrenciler için doğa sporlarından, bilim ve sanat kamplarına, dil okullarına kadar birçok alternatif kamp seçeneği var. Bir hafta 10 günlü süren kamplar 2 bin 500 ile 4 bin TL arasında fiyatlandırılıyor ve yıl boyu derslerle, sınavlarla boğuşan çocuklar yaşıtlarıyla birlikte doğayı öğrenerek yeni beceriler elde ediyor.

Kamp için ideal yaş 7

Hakan Sönmezöz

TÜRSAB Gençlik Turizmi Komitesi Başkanı

Dünya'da ve Türkiye'de kamplara başlangıç yaşı 7 olarak kabul edilmiştir. Köklü kamp kuruluşları kampçılarını 7-10, 11-13 ve 14-18 gibi yaş gruplarına ayırarak programlarını buna göre organize ederler.

Aileler içeriği iyi araştırmalı

Fahrettin Gözet

Dünya Kamplar Birliği Asbaşkanı

Yaz kampı seçerken aileler nelere dikkat etmeli?

Yaz kampı seçimi ailelerin okul seçiminde gösterdiği hassasiyeti gerektirecek kadar önem teşkil ediyor. Öncelikle öğrencinin ilgi alanı ve ailenin kamptan beklentisi belirlenmelidir. Ailenin kampın içeriğin hakkında hemfikir olmasının ardından bu programı sunan kurumlar incelenmelidir.  Kurumların yöneticileri, tarihçesi, kampçılık tecrübesi, kamp programının içeriği, kampların yapıldığı tesislerin konumu, konforu, kamptaki sağlık hizmetleri ve sağlık sigorta kapsamı ailelerin göz önünde bulundurması gereken konulardır.

Friends

Yaz boyunca 15 farklı kampları var

Camp Caddebostan ve Pronto Tour ortaklığında 7 ile 18 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik kamp organizasyonu Friends, yaz boyunca 15 farklı kamp programı düzenliyor. Bolu Aladağ'daki macera kampı 7 - 13 yaş grubuna hitap ediyor. Bu kampın amacı çocukların şehirden uzaklaşıp doğa ile buluşmaları. Kamp süresince katılımcılar elektronik cihazlardan uzaklaşıp  doğada yaşamayı, zorluklarla mücadele etmeyi ve engeller karşısında çözüm üretmeyi öğreniyorlar. Kampta yapılan tüm aktiviteler, profesyonel eğitmenler tarafından veriliyor. 14-18 yaş grubundan gençlere Aladağ'da düzenlenen bir başka kamp ise liderlik kampı. Gençler 8 gün boyunca liderlik eğitimi alıp takım çalışmalarına katışıyorlar.

Friends ayrıca 10-18 yaş arası gençlere yönelik Urla'da sörf  - yelken kampı,  Bodrum'da yat kampı ve Manavgat'ta wakeboard kampı da düzenliyor.

Geleceğin Yıldızları

Her yaş grubu için farklı programlar var

Geleceğin Yıldızları, 28 yıldır yalnızca 5-17 yaş arası gençlere okul dışı eğitim programları ve kamplar hazırlıyor. Dans, doğa sporları, aşçılık, sanat, futbol, voleybol, yelken gibi farklı programlar 20 Ağustos’a kadar devam ediyor. Her yaş grubu için ayrı ayrı hazırlanan programlar Uludağ, Kuşadası ve Alaçatı’da yapılıyor.

Wolftrack Doğa Kampı

Çocuklara çevre  bilincini aşılıyorlar

8-16 yaş aralığındaki katılımcılara doğa sevgisini ve bilincini geliştirmek için okçuluk, at binme, bitki ve tohum bilimi, kano, su sporları, yürüyüş, kamp ateşi gibi dersleri içeren yaz programları var. Kamp dönemleri ise 9-11 yaş grubu için 6-12 Ağustos, 12-14 yaş aralığı için 2 -8 Temmuz, 13-19 Ağustos, 15-17 yaş grubundakiler için 9-15, 23-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Kamp Pozitif

Çadırda konaklanıyor

Kamp Pozitif, 17-21 ve 24-28 temmuz arasında Beykoz Mahmut Şevket Paşa Köyü'nde 7-11 ve 12-15 yaş gruplarına kamp düzenliyor. Orman içinde çadırda konaklayacak genç kampçılar eğitici atölyelere katılacaklar.

Matematik Köyü

Ali Nesin’den dersler

İzmir Selçuk’taki Nesin Matematik Köyü’nün düzenlediği bilimsel ve eğitim amaçlı kamplarla öğrenciler farklı bilim alanlarını eğlenerek öğreniyor. 3 Temmuz 17 Eylül tarihleri arasında “Lise Yaz Okulları” açılıyor.

Titan Akademi

Messi’ler yetişiyor

Basketbol, futbol, voleybol başta olmak üzere doğa, sörf ve yelken meraklıları için kamp programları da Titan Akademi’de sunuluyor. Çeşme ve Aladağ'da altı gün süren kamplara 7-17 yaş arası çocuk ve gençler katılabiliyor.

Uzay kampı

Astronot adayları İzmir’de buluşuyor

Uzay bilimlerine meraklı 9-15 yaş arasındaki çocuk ve gençler 6 günlük yaz kampı’nda bir araya gelecek. İzmir’deki tesisteki tüm eğitimlerde NASA dizaynlı astronot simülatörlerinin kullanıldığı Uzay Kampı Türkiye’nin, Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığı program yaz boyunca gerçekleşecek. Uzay mekiği deneyimi yaşamak isteyenler 19 Ağustos’a kadar, 6 günlük periyotlar halinde devam edecek programa katılabilir. STEAM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla desteklenen içerikteki Space Maker Yaz Kampı 30 Temmuz 5 Ağustos tarihleri arasında da 12-15 yaş arası çocuklar için düzenlenecek.

Çağla Kubat ile sörf kampı

18 saatlik zorlu rüzgar sörfü eğitimi

Alaçatı'da Çağla Kubat'ın yönetimindeki Windsorf Academy rüzgar sörfü öğrenmek isteyen gençler için haftalık gençlik kampları düzenliyor. Doğayla iç içe konaklayan gençler rüzgar sörfüyle tanışıyor ve 18 saatilik bir eğitim alıyor. 9-12 ve 13-16 yaş için 3-8 Temmuz tarihlerinde altı günülük kamp programı var.

Ana Yelken Datça Kampı

Genç yelkenler maviliklere açılıyor

Türkiye'nin önde gelen yelken okullarından Ana Yelken her yıl Datça'da 8 ile 17 yaş arası çocukların katıldığı yelken kampı düzenliyor. Kamp çocuklara yelken yapmayı öğretirken bir yandan da fiziksel, psikolojik gelişimlerine katkı sağlıyor. Bu yaz 13 Temmuz ve 5 Eylül arasında altı dönemlik yelken kampı düzenleniyor.

Akut yaz kampı

Doğada yaşamı AKUT öğretiyor

2012'den beri AKUT'un düzenlediği Marmaris Deniz Kampı’nda yön bulma eğitimleri, at safari, kano, macera oyunları, yüzme gibi aktiviteler yer alıyor. 8-12 ve 13-17 yaş gruplarında yapılacak kampın amacı doğayı bilmeyen şehir çocuklarına doğada yaşamı öğretmek. Kamp AKUT'un uzman eğitmenlerince gerçekleştiriliyor ve her dört çocuğa 1 eğitmen düşüyor.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep