Bilim insanları açıkladı! Corona virüs açık havada...

AA |  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 20:36 | Son Güncelleme : 20 05 2020 - 20:40

Yeni bir araştırma, yeni tip corona virüsün (Covid-19) açık havada bulaşmasını engellemek için insanlar arasında 2 metre mesafenin yeterli olmayabileceğini gösterdi.


Corona virüs il ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Sonuçları "Physics of Fluids" dergisinde yayımlanan araştırma  çerçevesinde Amerikan Fizik Enstitüsü'nde görevli bilim insanları bilgisayar  simülasyonlarından faydalandı.
 
Öksürmenin tükürük damlacıklarının havada nasıl hareket etmesine yol  açtığı, saçılma şekilleri, tükürük ile hava moleküllerinin etkileşimleri, nem ve  sıcaklığın etkileri hesaba katılarak incelendi.
 
Araştırmada, tükürük damlacıklarının, saatte 4 kilometre hızla esen  hafif bir rüzgar olması halinde 5 saniyede 5 metreden uzağa gidebildiği gözlendi.
 
Çalışmayı yürüten ekipte yer alan Profesör Dimitris Drikakis,  damlacıkların güzergahı yakınındalarsa çocuklar ve kısa boylu yetişkinlerin daha  yüksek risk altında olabileceklerini söyledi.
 
Drikakis, "Saatte 4 ila 15 kilometre hızla esen rüzgarda, tükürük  damlacıklarının, rüzgar yönünde azalan yoğunlukta ve büyüklükte 6 metre uzaklığa  kadar gidebildiği bulgusunu elde ettik. Bulgularımız, çevresel koşullara bağlı  olarak 2 metre sosyal mesafenin yeterli olmayabileceğine işaret ediyor."  ifadesini kullandı.