Bilgisayarınız kripto para üretiminde kullanılıyor olabilir

24 Temmuz 2018 Salı - 10:33 | Son Güncelleme : 24 07 2018 - 10:44

Bilişim sistemleri ya da internet erişimi bulunan mobil cihazlara gizlice yüklenen zararlı yazılımların, bilgisayar ve akıllı telefonların işlemcilerini kripto para madenciliğinde kullanabileceği bildirildi.


 
 
Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran: "Suçlu veya zararlı yazılım, ele geçirdiği  bir sistem üzerine kripto para madenciliği yapmak için kullanılan bir yazılım  yükleyip, sistemin işlemci kaynaklarını bu amaçla sömürmektedir. Bunu yaparken  dosyaları bozmadığı, veri ifşa etmediği için de tespit etmek oldukça zor  oluyor. Sadece bilgisayarınız değil, cep telefonunuz da kripto para madenciliği için sizden habersiz biçimde kullanılabilir.Çok aktif kullanmadığınız bir uygulamanın son 24 saatte bataryanızın önemli bir kısmını kullandığını görürseniz, bu telefonunuz üzerinde madencilik işleminin devam ettiğinin göstergesi olabilir"
 
 
Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  bilgi teknolojisi kaynaklarının istismar edildiği saldırılara, son aylarda  "kripto para madenciliği"nin de eklendiğini belirtti.İnternet bant genişliği ve DNS sunucularının, başka hedeflere yönelik  hizmet dışı bırakma (DoS/DDoS) saldırılarında kullanılabildiğine dikkati çeken  Başaran, şöyle devam etti:
 
 "Son aylarda karşılaştığımız bazı olaylarda ise siber suçluların,  kuruluşlara ait işlemci gücünü kripto para madenciliğinde kullandıklarını  görüyoruz.Kamu ve özel sektörde son 6 ayda 10'dan fazla olaya bizzat şahit oldum. Suçlu veya zararlı yazılım, ele geçirdiği bir sistem üzerine kripto para madenciliği yapmak için kullanılan bir yazılım yükleyip, sistemin işlemci kaynaklarını bu amaçla sömürmektedir. Bunu yaparken dosyaları bozmadığı, veri  ifşa etmediği için de tespit etmek oldukça zor oluyor. Olaylardan birinde kripto para madenciliği yapan yazılım, sadece kuruluş içerisinde kullanılan bir uygulama sunucusuna bulaşmıştı ve durum kullanıcıların 'sistem yavaşladı' şikayetleri üzerine ortaya çıkmıştı."
 
Başaran, bu tür olaylarda saldırı zincirinin oldukça basit bir şekilde kurgulandığına dikkati çekerek, "Siber suçlu veya zararlı yazılım, internete açık bir sunucu üzerindeki açıktan faydalanarak sunucuyu ele geçiriyor ve buraya kripto para madenciliği yapan bir yazılım yüklüyor.Çalışmaya başlayan yazılım,  üzerinde kurulduğu sistemin işlemcisinin önemli bir kısmını sömürmeye başlıyor."  dedi.
 
Bunun biraz farklı bir versiyonunun şubat ayında gündeme geldiğini ve kurbanın tarayıcısının kripto para madenciliği için kullanıldığının tespit edildiğini vurgulayan Başaran, dizi izlemek için girilen bir sitenin,  bilgisayarın kaynaklarını "Monero" veya benzeri bir kripto para biriminin madenciliğini yapmak için kullanabileceğini kaydetti.
 
Cep telefonları da tehlikede
 
Başaran, bunu yapabilecek internet sitelerinin nerede karşınıza  çıkacağının belli olmadığını dile getirerek, yazılım aramak için kullanılan sitelerden, otomobil üreticilerinin sitelerine kadar geniş bir yelpazede bu tür olayların görülebildiğini anlattı.
 
"Bir Japon otomobil üreticisinin, elbette sizin bilgisayarınızın  üreteceği kripto paraya ihtiyacı yoktur" diyen Başaran, "Bu olayların önemli bir  kısmında, saldırganların siteye bu işi yapacak zararlı kod parçacığını eklediği  görülmektedir.Sadece bilgisayarınız değil, cep telefonunuz da kripto para  madenciliği için sizden habersiz biçimde kullanılabilir.Geçtiğimiz senenin sonlarına doğru 5 milyondan fazla indirilmiş birkaç Android uygulamasında da  benzer davranışlar gözlemlenmişti.Kurumsal veya bireysel fark etmeksizin  hepimizi hedef olarak gören bu saldırganları tehdit olarak görüp gerekli  tedbirlerin alınması çok önemlidir." ifadelerini kullandı.Alınması gereken önlemlere ilişkin önerilerde de bulunan Başaran, şu  bilgileri verdi:
 
"İnternete açık sistemlerinizde bulunan kritik açıklar veya basit  parola kullanımı gibi açıklar, bu suçlu türünün başlıca saldırı vektörüdür. Bu nedenle internete açık sistemlerinizde düzenli olarak zafiyet taraması yapmak ve  zayıf parola kullanımı veya basit kurulum hatalarından kaçınmak oldukça  önemlidir. Zararlı yazılım, web sayfanızın olduğu sunucuya bulaşsa bile, bir değişiklik yapmayacağı için fark etmeniz zaman alabilir. Bu nedenle  sistemlerinizin işlemci tüketimini takip edin. Sistemlerinizin genel durumunu izlemek için kullandığınız merkezi bir sistem varsa sunucularınızın CPU  kullanımını takip etmenizde fayda var. Chrome veya adını duymadığınız bir 'exe'  dosya uzantısı işlemcinin yüzde 70'ini kullanıyorsa bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapılıyor olabilir. Mobil cihazınızın markasına veya modeline bağlı olarak hangi uygulamanın, bataryanın ne kadarını tükettiğini görebilirsiniz. Çok aktif kullanmadığınız bir uygulamanın son 24 saatte bataryanızın önemli bir kısmını kullandığını görürseniz, bu telefonunuz üzerinde madencilik işleminin devam ettiğinin göstergesi olabilir."

ETİKETLER