Bildiklerinizi unutturacak çalışma! Aslında dini bir ritüelmiş!

AA |  10 Ağustos 2017 Perşembe - 19:59 | Son Güncelleme : 10 08 2017 - 19:59

İngiltere’nin güneybatısındaki Gough Mağarası’nda yer alan insan kemikleri üzerinde bulunan bir dizi zigzag izleri, 15 bin yıl önce ayinin parçası olarak yamyamlık yapıldığını ortaya koydu.


BBC’nin haberine göre, Somerset bölgesinde yer alan Gough Mağarası'nda  15 bin yıl önce yamyamların yaşadığını bilen bilim adamları, diğer insanları yeme  uygulamasının sembolik bir anlamı olup olmadığını bilmiyordu.
 
Mağarada 1987 yılında bulunan bir ön kol kemiği üzerindeki olağan dışı  sıyrıkları inceleyen antropologlar, bu sıyrıkların kasıtlı olarak yapıldığı  görüşüne vardı. Sıyrıkların rastgele kesmeyle oluşmadığını, ayrıca diş izi de  olmadığını vurgulayan bilim adamları, zigzag izlerinin aynı döneme ait nesnelerin  üzerine kazılmış izlerle eşleştiğini bildirdi.
 
Londra Doğa Tarihi Müzesi'nden antropolog Silvia Bello, Gough  Mağarası'ndaki kemikler üzerinde bulunan oyma motiflerinin, Avrupa'da aynı döneme  ait diğer arkeolojik alanlarda görülen motiflerle benzerlik gösterdiğini  belirtti.
 
"Ancak, bu olayda istisnai olan şey hammaddenin insan kemiği olarak  tercih edilmesidir." diyen Bello, kemikler üzerinde yapılan değişiklikler  dizisinin, sembolik çağrışım taşıması açısından, yamyamlık ayininin önemli bir  parçası olduğunu gösterdiğini vurguladı.
 
Araştırmanın sonuçları Plos One dergisinde yayımlandı.