Beynin en önemli gıdası glikoz; pekmez, incir ve hurma yiyin

02 Mayıs 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 02 05 2018 - 2:30

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Sağlam, “Şekerin en az işlenmiş hali ile kullanılması tercih edilmeli” derken Prof. Dr. Özyiğit, “Palm yağı kanseri çok hızlı büyütüyor, dikkat” uyarısı yaptı.


Bilim insanları, kanser gelişiminin önlenmesi ve hastalığın tedavi başarısı için şeker ihtiyacının pekmez, hurma ve incir gibi işlenmemiş gıdalardan aşırıya kaçmadan karşılanması, fruktoz içeren ürünlerden ve palm yağından uzak durulması, etin günlük alınması gerekenin üstünde yenilmemesi ile özellikle salam, sosis ve sucuk gibi işleniş etin sık tüketilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. 
Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) tarafından, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da bir otelde, Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi düzenlendi. Dernek ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, kanser tedavisinde gereksiz tetkik ve tedavilerden kaçınmak gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye’de tetkik sayısının yüksek olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Sağlam, gelir grubuna göre hastalıkların çeşitlilik gösterdiğini ifade ederek, “Prostat kanseri iyi beslenen, yüksek protein alan, salam, sosis ürünler yiyen obez grubun hastalığı. Akciğer kanserleri ise daha zayıf olanların hastalığı gibi oluyor. Yemek borusu ve mide tümörlerinin yurdumuzda en çok görüldüğü bölgeler ise Van, Doğubayazıt, Bitlis, Erzurum. Gelir düzeyi düşük ve beslenme alışkanlıkları farklı grupta” dedi.
Kanser tedavisinde doğru beslemenin önemine işaret eden Sağlam, doğal yollarla üretilmemiş ve işlenmiş bütün gıdalardan uzak durulması gerektiğini hatırlattı.
 
Palm yağı nerelerde kullanılıyor?
 
Palm yağı sadece çikolatada değil, kek, bisküvi, dondurulmuş patates ve mantı, sabun, cilt losyonu, ruj, bebek maması ve bebek bezi gibi sık kullandığımız pek çok üründe yer alıyor. 
- Bazı çikolatalara pürüzsüz ve parlak bir görünüm sağlamak ve erimesini önlemek için eklenmiştir.
- Palmiye yağı margarinin oda sıcaklığında katı halde bulunması için kullanılır.
- Dondurulmuş pizza hamurlarında yapışmayı engellemek için ilave edilir.
- Dondurmaya pürüzsüz ve kremsi bir yapı katmak için eklenir.
- Paketlenmiş ekmeklerde de oda sıcaklığında katı olduğundan, pişmesi kolay olduğundan ve ucuz olmasından dolayı tercih edilir.
- Vejetaryen ve vegan ürünlerinde de bulunabilir.
- Sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinde bulunur.
- Şampuanlarda ise, çoğu şampuanın saçlardan sıyırdığı doğal yağları geri getirmeye yardımcı olmak için kıvamlandırıcı ajan olarak kullanılır.
- Palmiye yağı rujlarda da erimesini engellemek ve pürüzsüzlük sağlamak için tat verme gibi bir özelliği de olmadığından dolayı çok fazla tercih edilir.
- Bir üründe palmiye yağının bulunup bulunmadığını ise etiketine bakarak anlayabiliriz. Etiketinde: Palm Yağı, Palmitic Asit, n Palmeate, Palm yazıyor ise bu ürün palmiye yağı içeriyor demektir. ‘Bitkisel yağ içerir’ ibaresinin yazıldığı birçok üründe de bulunduğu unutulmamalıdır.
 
Tavuk gerçekse çok kıymetli bir gıdadır
 
Yoğurdun, yiyeceklerin içindeki zehirleri tutarak kaynakları yenilediğini belirten Sağlam, “Yumurta da uygun koşullarda üretildiği takdirde mutlaka alınması gereken bir gıdadır. Kuşkusuz tavuk için de aynı kural geçerli. Yarı sentetik et olarak üretildiğinde bunun faydası yoktur” uyarısında bulundu.
 
Hamur işini, şekeri hayatınızdan çıkartın
 
Sağlam, şöyle devam etti, Hamur işleri kesinlikle yenilmemeli. Şeker hayatımızdançıkarılması gereken gıdalardandır. Makul tüketildiğinde bal, meyve ya da pekmezden alınan şekerden bir zarar gelmez. ‘Şekerden tamamen uzak durulmalıdır’ diye bir düşünce tartışmalıdır. Balı kahvaltıda tüketirseniz sorun yok, ama kaşık kaşık yerseniz zararlı olması kaçınılmazdır.
 
Şeker yemedi şimdi yutamıyor
 
Sağlam, “Hastalarımın yüzde 90’ı ‘kanser oldum ama şekeri bıraktım’ diye geliyor. Sıfır şeker yiyip zaten beslenemeyen, yutamayan, zayıf hastaları bizim beslememiz daha da zor. Hastanın sağlam olması lazım ki tedaviyi kaldırabilsin. Sıfır şeker bizim işimizi çok zorlaştırıyor” dedi. Sağlam, beyaz şeker yerine dondurma, pekmez, hurma ve incirle beslenmeyi önerdi.
 
Zerdeçal efsane, yan etkisi kanıtlandı 
 
Sağlam, zerdeçal ve kanser ilişkisine yönelik de “Zerdeçal kullanarak hiçbir hastalıkta, hastalıklı bölgenin lokal kontrolünü artıran bir çalışma yok. Sağ kalımı uzatan bir çalışma yok. Ancak yan etkileri azaltmakta etkili olabileceğine yönelik bir çalışma var” açıklamasında bulundu.
 
‘Beynin en önemli gıdası glikoz’
 
Kongrenin Bilimsel Program Sekreteri Prof. Dr. Gökhan Özyiğit de şunları kaydetti: Ben ‘Şeker, kanseri beslemez’ demeyeceğim. Şeker dolaylı olarak kanser yapabilir ama kanserli bir hücrenin sadece şekere ihtiyacı yok. Özellikle çocukluk çağında karbonhidrat, yağ ve proteinin dengeli alınması şart. Beynin en önemli gıdası glikozdur ama mısırdan üretilmiş olan değil.
 
Palm yağı kanseri vücuda hızla yayıyor
 
Palm yağından da uzak durulması gerektiğini ifade eden Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: Palm yağlarının, kanserli farelerde, yayılımı 8-10 kat arttırdığını ve kanserin çok daha hızlı büyüdüğünü gösteren kanıtlar elde edildi ve sonuçları bilimsel dergilerde yayımlandı. Bu nedenle, palm yağı, fruktoz bazlı şekerler en uzak durulmalı.
 
Salam, sosis sigarayla aynı
 
“Dünya Sağlık Örgütü, bütün salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini sigarayla aynı düzeyde birinci kategoride kanserojen olarak ilan etti. Bir maddenin kanser yapabilmesi için sürekli kullanılması önemli. Nadiren yapılması halinde, kişinin düzgün bir bağışıklık sistemi varsa temizlik yapılabiliyor. Bu nedenle aşırıya kaçılmadan ve haftada bir tüketilebilir. Her gün tüketildiğinde yüzde 18’in üzerinde kanser riski artıyor.”
 

ETİKETLER