Beyaz Saray'dan o iddialarla ilgili flaş açıklama

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 7:28 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 7:28

Beyaz Saray, Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki Amerikan askerleri ve koalisyon güçlerini öldürmeleri için gizlice para teklif ettiği istihbaratı olduğu iddialarına ilişkin, Başkan Donald Trump'a bu konuda bir bilgilendirme yapılmadığını açıkladı.


New York Times'ın, söz konusu istihbaratın mart ayında Trump ve Ulusal  Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdiğini iddia etmesi üzerine, Beyaz Saray Sözcüsü  Kayleigh McEnany açıklamada bulundu.
 
 ABD'nin bir günde binlerce istihbarat raporu aldığına ve bunların  dikkatle incelendiğini belirten McEnany, "Beyaz Saray genelikle istihbarat ya da  iç konuşmalar hakkında bilgi vermez ancak CIA Direktörü, Ulusal Güvenlik  Danışamanı ve Özel Kalem Müdürü, ne başkan Trump'ın ne de Başkan Yardım  Yardımcısı Mike Pence'in Rusya konusunda bilgilendirildiğini teyit ediyor."  ifadesini kullandı.
McEnany, "Söz konusu istihbarat hakkında bir açıklama yapmıyoruz ancak  New York Times'ın, Trump'ın bu konuda bilgilendirildiği iddiası doğruyu  yansıtmamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.
 
New York Times'ın iddiası
 
 New York Times gazetesi, ABD'li istihbarat yetkilileri ve bulgularına  dayandırdığı haberinde, Avrupa'da suikast girişimleriyle de bağlantısı olan Rus  istihbarat biriminin, Taliban militanlarına Afganistan'daki Amerikan askerini  öldürmeleri için para teklif ettiğini iddia etmişti.
 
ABD'li yetkililerin, Rusya'nın Amerikan askerini öldürmeleri için  militanlara para teklif ettiği istihbaratını, yakalanan Taliban mensuplarının  sorgusu sırasında öğrendiği aktarılmıştı.
 
 Söz konusu istihbaratın ABD Başkanı Donald Trump ve Ulusal Güvenlik  Konseyi ile mart ayında paylaşıldığı belirtilen haberde, yönetimin diplomatik  nota ile durumun Moskova'ya bildirilmesinden, birtakım yaptırımlar uygulanmasına  kadar çeşitli seçenekleri görüştüğü kaydedilmişti.
 
  
 

ETİKETLER

Beyaz Saray trump rusya