Beyaz Saray'dan açıklama: Yanlışlarla dolu!

AA |  04 Eylül 2018 Salı - 23:51 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 0:06

ABD'de kıdemli gazetecilerden Bob Woodward'un ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki yeni kitabı tartışmalara neden olurken, Beyaz Saray söz konusu kitabın yanlışlarla dolu olduğunu savundu.


Amerikan Washington Post gazetesinde bazı bölümleri kısmen yayımlanan  Woodward'un "Korku: Beyaz Saray'da Trump" adlı kitabı, Amerikan kamuoyunda yeni  tartışmaların kapısını araladı.
 
Donald Trump ile danışmanları arasında birçok konuda ciddi uyumsuzluk  ve koordinasyonsuzluk olduğu iddia edilen kitapta, Trump'ın eski Özel Kalem  Müdürü Reince Priebus'a atfen, "Beyaz Saray'da birçok kişinin birbirine yırtıcı  davrandığı" öne sürüldü.
 
"Aptal bir Güneyli"
 
448 sayfalık kitapta ayrıca, Trump'ın halen Adalet Bakanlığı görevini  yürüten Jeff Sessions için "Zihinsel özürlü. Aptal bir Güneyli" ifadesini  kullandığı iddia edildi.
 
Aynı kitapta Trump'ın, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un yüzüne karşı  "Sana güvenmiyorum, artık müzakerelerde yer almanı istemiyorum." dediği de yer  aldı.
 
"Şu lanet katili öldürelim"
 
Kitapta, Trump'ın 2017'deki kimyasal silah saldırısından sonra Beşşar  Esed için "Şu lanet katili öldürelim. İçeri girip bunların çoğunu öldürelim."  dediği iddiasına da yer verildi.
 
Woodward'da göre Trump, benzer şekilde, Temmuz 2017'deki bir Ulusal  Güvenlik Konseyi toplantısında salonda bulunanlara tepki göstererek,  "Afganistan'da sahada savaşan askerler bu işleri sizden daha iyi yapardı. Biz  burada ne halt ediyoruz? Daha ne kadar adamımız ölecek ve ne kadar orada  kalacağız?" ifadelerini kullandı.
 
Donald Trump yönetimindeki Beyaz Saray'da ciddi bir "koordinasyon ve  düzen sorunu olduğu" savunulan kitapta, Trump ile bazı yardımcıları arasında  geçen kimi konuşmalarda küfürlü ifadelerin kullanıldığı da iddia edildi.
 
Beyaz Saray'dan sert tepki geldi
 
Raflardaki yerini 11 Eylül'de alması beklenen kitaba Beyaz Saray sert  tepki gösterdi.
 
Kitapla ilgili yazılı bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah  Sanders, kitabın "uydurma birçok hikaye içerdiğini" ve "yanlışlarla dolu  olduğunu" savundu.
 
Sanders açıklamasında, "Bu kitap, büyük bölümü bazı eski kırgın  çalışanların ifadelerine dayanan uydurulmuş hikayelerden başka birşey değil ve  hepsi de Başkan'ı kötü gösterme amacını taşıyor." değerlendirmesini yaptı.
 
ABD Başkanı Trump'ın başkanlık koltuğundaki ilk yılını anlatan Michael  Wolff imzalı "Ateş ve Öfke: Trump Beyaz Sarayının İçinden" adlı kitap da ocak  ayında yoğun tartışmalara neden olmuş, hatta Trump kitabın yayımlanmaması için  yayınevine uyarı mektubu göndermişti.