Beyaz Saray’da restleştiler

13 Ekim 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 2:30

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Beyaz Saray’da görüştü. Trudeau, Trump’ın Bombardier uçaklarına yüzde 300’lük ithalat vergisi getirme tehdidine ‘Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin Boeing’den uçak almasını yasaklarım’ diye restle yanıt verdi


Kanada Başbakanı Trudeau, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’na (NAFTA) ilişkin görüştü ve Bombardier konusundaki tutumunu net bir şekilde dile getirdi. Trudeau, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Başkan’a Ticaret Bakanlığı’nın Kanadalı uçak üreticisi Bombardier’e yönelik ek gümrük vergisi ve anti-damping vergileri getirme planı konusunda hararetle karşı çıktığımızı vurguladım” dedi. Trudeau, “Boeing’in Kanada’daki onbinlerce havacılık sektörü çalışanını işsiz bırakma girişimleri olumlu baktığımız bir durum değil. Başkan’a bunun kesinlikle gelecekte Boeing’den yapılacak askeri alımları engelleyeceğinden bahsettim” ifadelerini kullandı. Boeing’in üreticisinin Kanada ve İngiltere’den ödenek almasından şikayet etmesinin ardından ABD Ticaret Bakanlığı 2 hafta önce Bombardier’in C serisi jetlerinin yüzde 219’luk bir ithalat vergisine tabi olması gerektiğini söylemişti. Bu gelişmelerden önce Kanada, Boeing şirketinden 18 adet Super Hornets savaş uçağı satın almaya hazırlanıyordu.

İngiltere desteği

İngiltere Başbakanı Theresa May de İngiltere’de de 4.000 çalışanı olan Bombardier’e böyle bir vergi getirilmesinin bir ticaret savaşını tetikleyebileceği ve İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Apache helikopter gibi alımları yapmayabileceği uyarısı yapmıştı. NAFTA’yı yenilemek isteyen Trump ise açıklamasında 3’lü bir anlaşmaya varılamaması durumunda Kanada ya da Meksika ile ikili anlaşamalara açık olduğunu söyledi. Trump, Bir gazetecinin Meksika ile NAFTA görüşmelerinin kötüleşmesi halinde Kanada ile serbest ticareti sürdürmeyi düşünüp düşünmediği şeklindeki sorusuna “Tabii ki, kesinlikle. Bir ya da diğeri ile anlaşmaya varamamız ihtimal dahilinde. Ancak bu sırada bir ile anlaşma yapabiliriz” yanıtını verdi. Trump hala 3 ülkenin de çıkarına olabilecek ‘çok yaratıcı’ bir anlaşmanın da mümkün olduğunu belirtti. Trudeau da basın toplantısında Trump’ın sözlerini değerlendirerek 1994’te imzalanan NAFTA’nın yenilenmesi konusunda umutlu olduğunu belirtti. Trudeau “NAFTA’ya inanmayı sürdürüyorum. Her şey için hazırız ve Kanada’nın çıkarları için özenle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Ekonomi iyi Başkan kötü

ABD’de yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halk, Başkan Donald Trump’ın ekonomi politikaları konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Anketlere göre mali durumdan memnun olduğu görülen halk, Trump’ın başkan olarak performansından ise pek hoşnut değil. Amerika’nın Sesi’nin Quinnipiac Üniversitesi tarafından yayınlanan anket verilerinden aktardığına göre,

- ABD halkının yüzde 57’si Trump’ın icraatlarını beğenmiyor. Sadece yüzde 36’sı Trump’ı Başkan olarak beğeniyor.

- 27 Eylül tarihinde yapılan araştırmaya göre halkın yüzde 55’i Trump’ın başkanlık makamını dolduramadığını düşünürken yüzde 43’ü ise Trump’ın başkanlık için uygun bir isim olduğunu savunuyor.

- Cumhuriyetçi Parti seçmenlerinin yüzde 81’iyse Trump’ın performansından memnun, memnun olmayanların oranı da yüzde 12.

- Lise mezunu olmayan seçmenlerin yüzde 55’i Trump’ın başkanlığını beğenirken yüzde 40’ı beğenmiyor. Diğer sınıflardaki(yaş, eğitim, cinsiyet ve ırk) tüm kişiler, Trump’ın performansından memnun değil.

- Trump’ın ekonomi politikaları konusunda da ankete katılanlar hemen hemen yarıya bölünüyor. Yüzde 48 ekonomi uygulamalarından memnun, yüzde 46 ise memnun değil. Ankete katılanların yüzde 73’ü mali durumlarını ‘iyi’ veya ‘çok iyi’ olarak tanımlarken yüzde 27’si ise ‘iyi değil’ ya da ‘yoksul’ olarak tanımlıyor.

‘O TV’leri kapatalım’

ABD Başkanı Donald Trump, ‘yalan haber’ yapan NBC News’un ve diğer TV kanallarının lisansına karşı çıkılması hatta iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda NBC News ve diğer ‘yalan haber’ yapan yayın kuruluşlarının lisanslarının ‘sorgulanması’ gerektiğini söyledi. ABD Başkanı, gerekirse bu kanalların lisanslarının iptal edilmesi gerektiğini savundu. Trump’ın paylaşımları şu şekilde:

“Yalan NBC News, ABD’nin nükleer cephaneliğini on kat artırmak istediğime dair hikaye uydurmuş. Küçük düşürmek için bir kurmaca. NBC=CNN”

“NBC ve diğer yayınlardan gelen yalan haberlerle, hangi noktada lisanslarına karşı çıkmak uygun olur? Ülke için kötü!”

“Haberler o kadar taraflı, çarpıtılmış ve yalan hale geldi ki lisanlarına karşı çıkılmalı ve eğer uygunsa iptal edilmeli. Halka haksızlık ediliyor!”