Besime Konca'nın milletvekilliği düşürüldü

AA |  03 Ekim 2017 Salı - 16:14 | Son Güncelleme : 03 10 2017 - 17:47

HDP Milletvekili Besime Konca'nın milletvekilliği düşürüldü.


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında  toplandı.

Bahçekapılı gündeme geçmeden önce Başbakanlığın, Anayasa'nın 84.  maddesine göre, Konca'nın kesin hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı  hakkında tezkeresini okuttu.

Başbakanlık Tezkeresi'nde, Konca'nın, terör örgütü propagandası yapmak  suçundan cezalandırılmasına ilişkin mahkeme kararının kesinleştiği  anımsatıldı.

Tezkere'de, Anayasa'nın ilgili maddesi uyarınca Konca'nın  milletvekilliğinin düşürülmesi için gereğinin yapılması talep edildi.

Bahçekapılı, Anayasa'nın 76. maddesi kapsamında milletvekili seçilmeye  engel bir suça ilişkin olan ve Anayasa'nın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince  bilgiye sunulan kesinleşmiş mahkeme kararı okunduğu için Konca'nın  milletvekilliğinin düştüğünü duyurdu.

Bu arada söz konusu Başbakanlık Tezkeresi okunurken, HDP  milletvekilleri sıralara vurarak, Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesini  protesto etti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, kararın okunmasının ardından söz  alarak Besime Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

"Siyasallaşmış bir yargının kararını kabul etmediklerini" söyleyen  Yıldırım, "bu yanlı kararların hesabının er geç verileceğini" ifade etti.

Bu arada Anayasa'ya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça  ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulunda okunan üyenin  milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşüyor.

ETİKETLER