Gazetevatan.com » Yazarlar » Roma’nın lezzet durakları

Roma’nın lezzet durakları

13 Şubat 2016 Cumartesi


İtalyanların tercih ettiği, parmaklarınızı ısırtacak ve fiyatlarda uçmayacak adresler arıyorsanız bu yazıyı bir kenarda saklayın.

Eskiden, “Yediğin içtiğin senin olsun bize gördüklerini anlat” derlerdi. Şimdi işe tamamen tersi... Ne zaman bir yerlere seyahat etsem ve sosyal medyada fotoğraf paylaşsam, iyi ve yerel lezzet durakları için tavsiye isteyenler soru yağmuruna tutuyor beni. Bugün ise, yarı yıl tatilini fırsat bilip anne-kız kaçamak yaptığımız Roma’dan tavsiyelerim var size. İşte bölge bölge, Roma’nın lezzet durakları...

- İspanyol Merdivenleri’ne yakınsanız ve acıkmışsanız: Matricianella. Cs. San Lorenzo meydanınındaki eczanenin hemen ara sokağında. Ağır ateşte pişmiş etler, kızartmadan ızgaraya enginarın her türü, biberiyeli patates, armut tatlısı ve daha neler neler... Pişman olmazsınız.

- Trevi Aşk Çeşmesi yakınındayken mutlaka: “Eni konu yemek istemiyoruz, şarküteri ve atıştırmalık seviyoruz” diyorsanız Lâ Proseuttera’ya uğrayın. Önündeki uzun kuyruğa katlanmak mecburi ama pişman olmayacaksınız.

Al Moro da yine Trevi çevresindeki bir başka tipik “trattoria”. Özellikle öğle yemeği için aklınızda bulunsun.

Trestevere: Bana göre Roma’nın en keyifli bölgesi burası. En iyi hem de en ucuz pizza yine burada; Pizzeria Lâ Margarita. Kırmızı pizzalardan seçin. Beyaz olunca pide gibi domates sossuz oluyor. Yemeden sakın dönmeyin. İl Duca ve İl Ciak yine Trestevere’nin iyi lokantalarından bazıları.

Trestevere’den tekrar ana kıyıya geçtiğinizde Yahudi Mahallesi sizi karşılıyor. Giggetto ise Roma’nın en gurme ve geleneksel lokantalarından biri. Midyesi şahane.

Tarihi bölge (Collesium ya da Antik kent) yakınlarında: Tam turistik bölgedesiniz, yemek için hiçbir yere oturmayın. Üşenmeyin biraz aşağı doğru yürüyün ve Vis Mastro Giorgio üzerindeki Da Felice’ye gidin.