Bembeyaz aşk

METE TANSU / EKONOMİ |  04 Nisan 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 04 04 2016 - 2:30

Dünyanın ende gelen boya şirketi PPG’nin araştırmasına göre, otoda beyaz en çok tercih edilen renk oldu.


 
Beyaz dünyada yüzde 35  pay alırken gümüş ve siyaha fark attı. Mavi ile turuncu moda renkler olarak öne çıktı.
 
Otomobilde gümüş ve siyah renklerin pabucu dama atıldı. Tüm dünyada tüketicilerin 2015’te en çok tercih ettiği renk beyaz oldu. 2016’da turuncu ve mavinin moda olması bekleniyor. Dünyanın önde gelen boya ve yüzey kaplama şirketi PPG Industries, otomotivde popüler renkler konusunda yayınladığı raporunun 2015 sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, dünya genelinde müşterilerin yaklaşık yüzde 60’ı, rengi araç satın alma kararlarını belirleyen önemli bir etken olarak tanımladı. 
 
Yüzde 75’i klasik renkler
 
PPG’nin raporuna göre otomobil üreticilerinin sattıkları araçların çoğunluğunu (yaklaşık yüzde 75) beyaz, siyah ve gümüş gibi klasik renkler oluşturmaya devam ediyor. PPG’nin global üretim verilerine göre beyaz tüm dünyada en popüler renk olmayı sürdürürken, 2014’e göre pazar payını yüzde 7 artırarak yüzde 35’e çıkarttı. Türkiye’de de son dönemde popüler olan beyazı yüzde 17’yle siyah, yüzde 12’yle gümüş, yüzde 11’le gri, yüzde 8’le kırmızı ve yüzde 7’yle mavi takip etti. 
 
PPG’nin ABD ve Avrupa’daki tüketiciler arasında yaptığı araştırmada; her beş katılımcıdan üçü (yüzde 59), rengin, araç satın alma kararlarında önemli bir etken olduğunu belirtti. Katılımcıların yarısından fazlası, istedikleri renk mevcut olmadığı takdirde ikinci tercihleri olanı satın almıyor, bekliyor. 
 
 
Kadınlar sedefli seviyor
 
PPG’nin 2015 yılı raporuna göre metalik renkler erkekler arasında daha popülerken, kadınlar metalik olmayan tek renkli boyaları ve sedefli/renkli ışıltılı efektleri tercih ediyor. 
 
Araştırmaya göre otomotivde renk ve görünüm, 18-39 yaş aralığındaki tarz odaklı erkek tüketiciler açısından özellikle önemli bir unsur olarak ön plana çıkıyor. 
 
Son dönemin trendi ‘mavi’ yükselişte
 
- Kuzey Amerika’da beyaz renk yüzde 23’le popülerliğini koruyor. Onu siyah (yüzde 19), gri (yüzde 17), gümüş (yüzde 15), kırmızı (yüzde 10) ve mavi (yüzde 8) izliyor.
 
- Avrupa’da da zirvede yüzde 31’lik oranla beyaz renk var. Beyazı siyah (yüzde 18), gri (yüzde 16), gümüş (yüzde 12) ve mavi (yüzde 9) takip ediyor.
 
- Asya Pasifik pazarlarında beyaz en popüler renk olmayı sürdürürken (yüzde 44), ardından siyah (yüzde 16), beyaz tonları ve gümüş (yüzde 10’ar) ile gri (yüzde 7) geliyor.
 
Yeni moda turuncu 
 
PPG Oto Tamir Boyaları Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Çağrı Kırteler, 2016 yılında öngörüsünün sürücülerin mavi ve turuncu tonlarında daha fazla araç tercih edeceği yönünde olduğunu belirtti. Kırteler, Detroit Otomobil Fuarı’nda ‘çok katmanlı mavi’ araçların öne çıktığını, Cenevre Motor Show’da da turuncu ve bakır efektli renkli önemli modellerin sergilenmesinin buna önemli bir işaret olduğuna dikkat çekti.
 

ETİKETLER