Belçika'nın 'başörtü' mağlubiyeti!

AA |  18 Eylül 2018 Salı - 12:00 | Son Güncelleme : 18 09 2018 - 12:00

Duruşma salonuna başörtüsüyle girdiği için Belçika mahkemesi yetkilileri tarafından dışarı çıkarılan kadın, açtığı davayı kazandı.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), başörtülü olduğu  için duruşma salonundan çıkarılan bir kadının yaptığı başvuruda Belçika yönetimini haksız buldu. 
 
AİHM, 2007'de kardeşinin öldürülmesiyle ilgili davada ifade vermek  için duruşma salonuna başörtüsüyle giren ve mahkeme heyeti tarafından salondan  çıkarılan Hagar Lachiri'nin başvurusunu karara bağladı.
 
AİHM Birinci Daire'de 1'e karşı 6 üyenin oyuyla kabul edilen kararda,  Hagar Lachiri'nin başörtüsü nedeniyle duruşma salonundan çıkarılmasının, Avrupa  İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) "düşünce, inanç ve din özgürlüğünü düzenleyen  9. maddesine aykırı olduğuna" hükmedildi.
 
Yüksek Mahkeme, kararda Belçika Mahkemesinin kadını duruşma salonundan  çıkararak "dini aidiyetini özgürce gösterme hakkını" kısıtladığı görüşünü  paylaştı.
 
Mahkeme, Lachiri'nin duruşma salonundan çıkarılma nedeni olarak  gösterilen "mahkemeye saygısızlık ve duruşmanın sağlıklı bir şekilde  gerçekleştirilememe riski" gibi iddiaları da reddederek Belçika'yı, Lachiri'ye  bin avro manevi tazminat ödemeye mahkum etti.