Belçika'da ırkçı saldırı, siyahi kadın sunucuyu ağlattı

07 Eylül 2018 Cuma - 10:54 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 10:54

Hava durumunu sunan kadın spiker, yayın sonrasında kendisine atılan mesajı sosyal medya hesabından gözyaşları içinde paylaştı. "Ülkene dön 'pis zenci'" yazan mesaj Belçika'da en çok konuşulan gündem.


Avrupa Birliği'nin kalbi Brüksel'de bir televizyon sunucusunu hedef alan ırkçı söylem Belçika'nın gündemine oturdu.
 
RTBF televizyonunda hava durumunu sunan siyahi spiker Cecile Djunga, yayın sonrası, telefonda, bir izleyicinin ırkçı saldırısına uğradı.
 
Genç kadın, yaşadığı şoku sosyal medya hesabından yayımladığı videoda, gözyaşları içinde anlattı:
 
"Ülkene dön 'pis zenci' diye mesajlar almak gerçekten hiç hoş değil. Artık bıktım. Bir yıldır bu işi yapıyorum ve böyle şeylere takılmadan işime devam etmek istiyorum ama artık dayanamıyorum. İnsanlar Belçika’da ırkçılığın olmadığını zannediyor, ama durum çok farklı ve ben bunu herkese duyurmak istiyorum.
 
Birlik olup hep beraber Belçikalıların böylesi sığ görüşlere, ırkçı söylemlere karşı olduğunu göstermenin zamanı geldi. Ben de Belçikalıyım, evine git demeleri çok saçma çünkü ben zaten evimdeyim. Artık bu ırkçı mesajlara son verilmesi lazım. Bu söylemler kabul edilemez."
 
Djunga ayrıca sosyal medya üzerinden, ırkçılıkla mücadele kampanyası başlattı. Birçok Belçikalı izleyici de sunucuya destek mesajı gönderdi.
 
RTBF kanalı yöneticileri ise ırkçı mesaj gönderen izleyiciler hakkında yasal işlem başlatacaklarını bildirdi.
 
Euronews