Beklenen konuşmayı yaptı

İlhan Tanır / VATAN WASHINGTON |  25 Nisan 2010 Pazar - 10:51 | Son Güncelleme : 25 04 2010 - 10:51

Obama bu kez Ermeniler’i kurtaran Türkleri selamladı


ABD Başkanı Ermeni olaylarının yıldönümünde merakla beklenen konuşmasında diasporanın beklentilerini boşa çıkardı ve “soykırım” yerine geçen yılki gibi “Büyük Felaket” dedi.

Türkiye ve Ermenistan’ın haftalardır merakla beklediği açıklama, nihayet Beyaz Saray’dan geldi. ABD Başkanı Barack Obama, 1915 Ermeni olaylarının 95’nci yıldönümü için yayınladığı resmi açıklamada, Ermeniler’in beklentisinin aksine, “soykırım” sözünü kullanmadı. Başkan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1915 olaylarını Türkçe’de “Büyük felaket” anlamına gelen Ermenice “Meds Yeghern” sözüne yer verdi. Obama, geçen yılki bildirisiyle içerik olarak hiçbir farkı olmayan bildirisinde ayrıca ’tarih hakkında düşüncesinin değişmediğini’de hatırlatarak, Ermenileri tarafının az da olsa gönlünü almaya çalıştı. Başkan seçilmeden önce Illinois Senatörü olan Obama, seçim kampanyası sırasında 18 Ocak 2008’de yayınladığı bir açıklamada, “Başkan seçilirsem, Ermeni soykırımını tanıyacağım” sözünü vermişti.

İki bildirinin farkı

- Obama’nın bu yılki bidirisi geçen yılki bildiriden daha kısa tutuldu.

- Geçen yıldan farklı olarak Türkiye ve Ermenistan arasındaki ’normalleşme’sürecine direk referans yok. Hatırlanacağı gibi Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan protokol sürecini geçtiğimiz Perşembe günü askıya almıştı.

- Geçen yılki bildiride de kullanılmış tamamen aynı cümleler göze çarptı.

- Bu yıl Obama ’Ermenileri kurtaran Türkleri de selamlıyorum’ diyerek, geçen yıl hiç kullanmadığı tarzda bir yorum ekledi.

- Ayrıca, geçen yıl olduğu gibi iki kez Meds Yegern sözünü kullandı

Obama yayınladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün bu kötü olaylardan ders alma günüdür. Ben defalarca 1915’te olanlarla ilgili kendi görüşlerimi belirttim ve benim tarih görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam ve dürüst bir şekilde tanınması hepimizin yararınadır. Meds Yegern (Büyük Felaket) Ermeni halkının tarihinde yıkıcı bir bölümdür, bu vahim hataları tekrarlamamak için katledilenlerin anılarını canlı tutmak zorundayız. 1915’te Ermeniler’i kurtaran Türkleri selamlıyor, Türkiye’de de dahil, Türkler ile Ermeniler arasındaki diyalogdan cesaret alıyorum.”

ATATÜRK’E HAKARET ETTİLER

24 Nisan’da Ermeniler Avrupa, Amerika ve Ermenistan’da Türkiye karşıtı protesto gösterileri düzenledi. En hararetli anmalar da Washington’da ve Erivan’da gerçekleşti. Erivan’da yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinliklerde Türk bayrağı yakıldı. ABD’de ise bir grup Ermeni de, Beyaz Saray önünde yaptığı gösteride, Atatürk’e hakaret içeren pankart açtı. Ayrıca Beyrut, Paris, Berlin, Londra ve Moskova, Ermeni eylemlerine sahne oldu.

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • cem şentürkne kadarda eziğiz dünyada.. adam soykırım diycekmi demiycekmi diyoruz hala bu yasa parlamentodan geçtimi geçmedimi? büyük felaket falan saçmalıklarıyla ağzımıza bi parmak bal çalıyo mutlu oluyoruz... birazcık var olsaydık asalanın yaptığı terörü kabul ettirirdik dünyaya!!!!25.04.2010 05:25
  • Tayfur KALEobamaya bravo.bir tas çorbayı herkese içiriyor,herkesin gönlünü alıyor.25.04.2010 03:25
  • Mehti ErdillerAdam soykırım sözcüğünün Ermenice'sini söyleyince Sayın Başbakanımız dahil seviniyoruz. Yazıklar olsun....25.04.2010 01:25
  • MERT OLGUNELİN AMERKALISINI BOŞVER DE,İÇİMİZDEKİ ERMENİLER ÇIKIP İST.GÖBEĞİNDE NANKÖRLÜK VE HAİNLİK YAPIP YALAN SÖYLÜYOR HEMDE BENİM EKMEĞİMİ YİYEREK.NANKÖR VE HAİNLER.....25.04.2010 12:25
  • Mehmet GüneşKoskoca devlet başkanı. Senin ermenilerle işin ne? Sen önce katlettiğin ve soykırım yaptığın kızılderililerden özür dile. Ülkende senelerce ikinci sınıf vatandaş yapılan zenci ırktan özür dile...25.04.2010 11:25